Edirne’deki Tarihi Yemiş Kapanı Hanı’nda Mahkumlar Kazıyor

Edirne Tarım Açık Cezaevinde hüküm giyen 50 mahkum, Osmanlı döneminde meyve-sebze hali olarak kullanılan Selimiye Camisi Meydanı’ndaki Yemiş Kapanı Hanı kurtarma kazısında çalışıyor.

Edirne’deki Tarihi Yemiş Kapanı Hanı’nda Mahkumlar Kazıyor

Edirne Valiliği ve Edirne Tarım Açık Cezaevi Müdürlüğü arasındaki “Toplum Yararına Çalışma Projesi” kapsamında arkeolojik kazılarda mahkumlar yer alıyor.

Proje kapsamında mahkumların topluma kazandırıldığını belirten Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, AA’ya yaptığı açıklamada, “Mahkumlar Selimiye Camisi’nin önündeki tarihi alanın günyüzüne çıkartılması için çalışıyor. 50 mahkum 1,5 ay burada çalışarak kendileri de kazanç sağlamış olacak” dedi.

Mahkumların çalıştığı sırada sosyal yönden tüm ihtiyaçlarının karşılandığını aktaran Vali Şahin, gönüllü olan kişilerin benzer işlerde de çalıştırılabileceğini sözlerine ekledi.

Yemiş Kapanı Hanı

Osmanlı padişahlarından III. Murad tarafından 1590’lı yıllarda şehrin hem sosyal hem de ticari merkezi olan Selimiye Camisi etrafında yaptırılan ve 100 odalı olduğu sanılan han, halkın bu alanda meyve ve sebze ihtiyacını karşılıyordu.

Bakımsızlık yüzünden harabeye dönüştükten sonra 1937 yılında yıkıldı ve 1976 yılında tescili yapıldıktan sonra üzeri betonla kaplandı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login