Yemiş Kapanı Hanı’nda Roma Dönemi Mezar Bulundu

Edirne Selimiye Meydanı’nda devam eden Yemişkapanı Hanı kurtarma kazısında, Roma dönemine ait olduğu sanılan insan iskeleti bulundu. Gün yüzüne çıkarılan kafatası, kol ve bacak kemikleri incelenmek üzere Trakya Üniversitesi’ne götürüldü.

Yemiş Kapanı Hanı'nda Roma Dönemi Mezar Bulundu

Meydan üzerinde daha önceden var olduğu bilinen ve Osmanlı döneminde meyve sebze hali olarak kullanılan Yemişkapanı Hanı’nın ortaya çıkarılması için yaklaşık 1.5 yıl önce başlatılan kurtarma kazılarında sona yaklaşıldı.

Yemiş Kapanı Hanı'nda Roma Dönemi Mezar Bulundu

Daha önce Mimar Sinan’ın kente gelen temiz suyu dağıtmakta kullandığı su yolları bulunan Yemişkapanı kurtarma kazısında bu kez de Roman dönemine ait olduğu sanılan iskelet bulundu.

Yemiş Kapanı Hanı'nda Roma Dönemi Mezar Bulundu

Kazı alanındaki 25. mezar olduğu belirtilen iskelet, arkeologlar tarafından açıldı. İskelete ait kol, bacak ve kafatası kemikleri, antropologların incelenmesi için Trakya Üniversitesi’ne gönderildi.

İskeletler hakkında detaylı bilgiler, yapılacak olan incelemenin ardından ortaya çıkacak.

Yemiş Kapanı Hanı'nda Roma Dönemi Mezar Bulundu

Yemiş Kapanı Hanı

Osmanlı padişahlarından III. Murad tarafından 1590’lı yıllarda şehrin hem sosyal hem de ticari merkezi olan Selimiye Camisi etrafında yaptırılan ve 100 odalı olduğu sanılan han, halkın bu alanda meyve ve sebze ihtiyacını karşılıyordu.

Bakımsızlık yüzünden harabeye dönüştükten sonra 1937 yılında yıkıldı ve 1976 yılında tescili yapıldıktan sonra üzeri betonla kaplandı.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login