Eskişehir’de Frig Vadisi Yolculuğu Adlı Fotoğraf Sergisi Açıldı

Eskişehir’de 1930 – 1960 yılları arasında Emilie Haspels tarafından çekilen fotoğraflarla “Frig Vadisi Yolculuğu” fotoğraf sergisi açıldı.

Eskişehir'de Frig Vadisi Yolculuğu Adlı Fotoğraf Sergisi Açıldı

Eskişehir’de 1930 – 1960 yılları arasında Frig uygarlığı üzerine önemli araştırmalar yapan arkeolog Emilie Haspels’in çektiği fotoğraflardan oluşan “Frig Vadisi Yolculuğu” adlı fotoğraf sergisi açıldı.

Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi’ndeki sergi açılışına, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Ankara Hollanda Büyükelçiliği Müsteşarı Daan Huisinga, Vali Azmi Çelik ve çok sayıda davetli katıldı.

Sergide, 1980 yılında hayatını kaybeden ve 1930- 1960 yılları arasında Frig uygarlığının gün yüzüne çıkmasına katkı sağlayan Hollandalı arkeolog Emilie Haspels’in o yıllarda çekmiş olduğu 100 siyah-beyaz fotoğrafı yer alıyor.

Eskişehir'de Frig Vadisi Yolculuğu Adlı Fotoğraf Sergisi Açıldı

Hollanda Büyükelçiliği Müsteşarı Daan Huisinga, yaptığı konuşmada “Haspels, arkeoloji alanında döneminin öncülerinden birisiydi. Onun adına böyle bir serginin açılması bizi mutlu etti. Hollanda Allard Pierson Müzesi ile aynı zamanda açılışı yapılan bu sergi, aynı zamanda da muhtelif kültürel miras ve bilimsel alandaki çalışmaları da bir araya getiriyor” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de Frig bölgesine ağırlık verilmesi gerektiğini belirterek, “Son zamanlarda Frig bölgesine ilgi arttı. Çok sayıda turist bölgeyi gezmeye geliyor. Frig Vadisi, belediye olarak üzerinde durduğumuz önemli konulardan bir tanesidir” diye konuştu.

Eskişehir Valisi Azmi Çelik de konuşmasında “Biz, Frig Vadisi’ni çok önemsiyoruz ve turizmde etkin bir şekilde kullanmak istiyoruz. Turizmde etkin bir şekilde kullanmamız için de tüm kurum ve kuruluşların koordineli bir şekilde çalışmasını ve bu anlamda başarı elde edilmesinden yanayız” dedi.

Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi’ndeki fotoğraf sergisi, 23 Eylül tarihine kadar açık kalacak.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login