Frig Kralı Midas’ın Hikayesi Amerika’da Anlatılacak

Pennsylvania Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji müzesinde Friglerin efsanevi kralı Midas adına bir sergi açıldı.

50311_midasf

Gelecek 10 ay boyunca oluşturulan alanda Midas’ın efsanevi hikayeleri ziyaretçiler ile bulaşacak.

“Kral Midas’ın Altın Çağı” isimli sergi, dünyada dokunduğu her şey altın olan kral olarak bilinen Midas’ı dünyaya hatırlatma ve doğruları ile tanıtma amacı güdüyor.

Orta Batı Anadolu olarak adlandırılabilecek olan bölgede hüküm sürmüş olan Midas, Anadolu ve Dünya tarihinin en önemli uygarlıklarından biri olan Friglerin altın çağının en önemli ismi durumunda.

Frig başkenti olduğu düşünülen Gordion kazılarını da yürüten Penn Müzesi 2012 yılından beri bu sergiyi oluşturabilmek pek çok uğraş gösterdi. Türkiye’den getirilen 124 eser ve müze bünyesinde bulunan diğer eserler ile beraber 220 eser sergide görücüye çıkacak. Tabi bunların yanında bilgilendirici grafikler ve Anadolu mitolojisinin en önemli parçalarından olan Midas’ın efsaneleri de sergi ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Sergi 13 şubat’ta açıldı ve 10 ay boyunca açık kalacak. Anadolu uygarlıklarının bu unutulmaya yüz tutmuş değeri belki Anadolu’da yani öz topraklarında sadece bir hikaye kahramanı zannedilen Midas’ı Amerika’daki ilgilileri ile buluşacak.


Daily Pennsylvania

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login