Gordion Antik Kenti’nden Ahşap Frig Masası

Yaklaşık MÖ 740’e tarihlenen bu ahşap Frig masası, Gordion Antik Kenti’ndeki Büyük Tümülüs’te (MM Tümülüsü) bulundu.

Gordion’daki MM Tümülüsü’nde bulunan ahşap Frig masası, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor. (C: Wikimedia Commons)

Yaklaşık MÖ 740 tarihli bu muhteşem ahşap Frig masası, Türkiye’nin Ankara iline bağlı Polatlı ilçesinde yer alan ve geçtiğimiz günlerde UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne giren Friglerin başkenti Gordion Antik Kenti’ndeki Büyük Tümülüs’te (MM Tümülüsü) bulundu. Günümüzde Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor.

1956 ve 1959 yılları arasında W Tümülüsü, P Tümülüsü ve MM Tümülüsü’nde (MÖ 9. yüzyılın ortaları ila 8. yüzyılın sonlarına tarihleniyor) yapılan kazılar, en az 50 parça Frig mobilyası ve 70’ten fazla küçük objeden oluşan olağanüstü bir ahşap buluntu grubunu ortaya çıkardı. Buluntular arasında masalar, servis sehpaları, tabureler, bir yatak ve bir tabutun yanı sıra tabaklar, kaseler, kaşıklar ve küçük hayvan figürleri yer alıyordu.

MM Tümülüsü, Midas Tümülüsü olarak bilinmesine rağmen, muhtemelen Midas’ın babası olan Gordias’a ait. Mezar, 1950’lerdeki kazılarda el değmemiş halde bulunduğunda, içinde çok sayıda ahşap eşya da ortaya çıkarılmıştı. Fotoğrafta gördüğünüz ahşap masanın yapısı ve işçiliği, Friglerin ahşap işçiliğindeki ustalığını gösteren harika bir örnek.

Kakma işlemeli ahşap Frig masasının rekonstrüksiyonu.

Mezar odalarındaki kuru ve nispeten sağlam koşullar nedeniyle ahşabın büyük bir kısmı alışılmadık derecede iyi durumdaydı. Parçalar özenle oyulmuştu ve mobilyaların bir kısmı bolca kakma ya da bronz çivi süslemelerine sahipti. Mobilyaların tasarımı, bilinen diğer antik mobilyalardan farklı olarak son derece yaratıcıydı.

Bu benzersiz ahşap masa, Gordion’da bulunan diğer eserlerle birlikte, Friglerin sosyal, kültürel ve sanatsal yaşantılarına dair derinlemesine bilgiler sunuyor. Aynı zamanda, ahşabın antik dünyada ne kadar değerli ve fonksiyonel bir materyal olarak kullanıldığını da gösteriyor.

You must be logged in to post a comment Login