Antalya’dan Taş Toplayan Belçikalı İki Turist Gözaltına Alındı

Tatile Antalya’ya gelerek üç parça taş toplayan Belçikalı turist çifte, tarihi eser kaçakçılığı şüphesiyle yurtdışına çıkış yasağı getirildi.

C: Pixabay

Belçika’nın Anvers kentinden tatil için Antalya’ya gelen bir çiftin valizinden üç adet taş çıktı. Bunun üzerine polis, tarihi eser kaçakçılığı şüphesiyle çifti gözaltına aldı. Turistler daha sonra arkeolojik inceleme sonuçlanıncaya kadar yurtdışına çıkış yasağı getirilerek serbest bırakıldı.

Belçika medyasına göre, Kim ve Warre adlı çift, Cuma günü Antalya’daki tatillerini tamamlayarak Belçika’ya dönmek üzere Antalya Havalimanı’na gitti. Kendilerine ait valizi kontrol cihazına bırakıp arama noktasından geçtiler. Güvenlik görevlileri, valizde bir sorun olduğunu belirterek çifti ayrı bir köşeye aldı.

Görevliler, valizde üç taş parçası bularak polise haber verdi. Belçika uçağına binmelerine izin verilmeyen Kim ve Warre adlı çift, havaalanındaki bir polis hücresine kondu.

Tarihi eser kaçakçılığı şüphesiyle mahkemeye çıkarılan Belçikalı çift, geçtiğimiz Pazar günü yurt dışına çıkış yasağı koşuluyla serbest bırakıldı.

(İlgili: Gordion Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne Girdi)

Taşlar Antalya Müzesi uzmanları tarafından incelenene kadar Belçikalı çiftin Türkiye’den ayrılmasına izin verilmeyecek. Kim adlı Belçikalı kadın, her Pazartesi karakola giderek imza verecek.

Yaşadıkları aynı bölgeden bir kişinin daha 2014 yılında aynı gerekçeyle Türkiye’den sekiz hafta ayrılmasına izin verilmediğini öğrenen Belçikalı çift, Antalya’da daire kiraladı.

Taşların tarihi eser niteliği taşımadığını belirten Warre, bunları Manavgat ilçesine yaptıkları günübirlik gezi sırasında topladıklarını söyledi. Tatile gittikleri her yerden, evlerindeki akvaryuma koymak için taş topladıklarını belirten Warre, şunları söyledi:

“Taşları boş bir arazide buldum. Biri el büyüklüğünde ve kum rengindeydi. Üzerine birisi bir çiçek deseni oymuştu. Diğer ikisi üçgen şeklindeydi, kumsalda düzinelercesini bulabileceğiniz türden. Kesinlikle bir tapınağın sütunu falan değildi. Evde akvaryumuma koymak için onları yanıma aldım”.

Kim adlı Belçikalı kadın ise, “Parmak izi vermek zorunda kaldım, sabıka kaydı için fotoğraf çektiler ve sanki bir suçluymuşum gibi kelepçeli insanların arasında polis minibüsüne bindirdiler.” dedi.

Mahkeme, Belçikalı çiftle ilgili kararı, müze yetkililerinin taşlar üzerindeki incelemesini tamamlamasının ardından açıklayacak.

Taşların, tarihi eser olmadığının belirlenmesi durumunda, Kim ve Warre’nin yurt dışına çıkış yasağı kaldırılacak.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login