Kolezyum’un Duvarına İsim Kazıyan Turist Aranıyor

Güncelleme: Aranan turist tespit edildiği için son gelişmeler haberin son kısmına eklendi.

Roma’daki Kolezyum’un duvarına kendisinin ve sevgilisinin ismini kazıyan turist, polisler tarafından aranıyor.

Sosyal medyada yayılan videoda bir adam, Kolezyum’un duvarına ‘Ivan+Hayley 23’ yazarken görülüyor.

İtalya’nın kültür ve turizm bakanlığı, geçmişte ağır para cezalarıyla sonuçlanan bir suç olan Roma’daki Kolezyum’un duvarına isim kazırken görüntülenen bir turisti tespit edip cezalandırma sözü verdiler.

Olayın videosu, Romalıların bu sezon rekor sayıda turist akınından şikayet etmeye başladıkları bir dönemde sosyal medyada yayıldı.

İngilizce konuşan bir adamın Cuma günü yaklaşık 2000 yıllık anıtta bir anahtarla “Ivan + Hayley 23” yazısını bir tuğlaya kazıdığı kaydedildi.

Videoda kimliği henüz belirlenemeyen zanlı arkasını dönüyor ve bir görgü tanığı sırıtarak şöyle soruyor: “Ciddi misin adamım?”

(İlgili: İtalya’da Roma Sütununa Adını Kazıyan Türk’e Ceza Verildi)

İtalya Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano videoyu paylaşarak, “bir turistin nişanlısının adını kazımak için dünyanın en ünlü yerlerinden biri olan Kolezyum’u tahrif etmesinin çok ciddi, değersiz ve büyük bir kabalık işareti” olduğunu söyledi.

“Bunu kim yaptıysa umarım tespit edilir ve yasalarımıza göre cezalandırılır.”

Turizm Bakanı Daniela Santanche ayrıca turistin “yaptığı hareketin ciddiyetini anlaması için” yaptırım uygulanmasını umduğunu söyledi. İtalya’nın kültürüne ve tarihine saygı gösterilmesi çağrısında bulunarak, “Ülkemizi ziyaret edenlerin bu şekilde davranma konusunda özgür hissetmelerine izin veremeyiz” dedi.

Suçlu bulunursa, adam en az 15.000 € para cezası ve hatta olası bir hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir.

Kolezyum’un müdürü Alfonsina Russo, jandarmaların şüphelinin izini sürdüğünü belirtti ve “onu yakalayıp yakalayamayacağımıza bakacağız.” dedi.

İtalyanlar, turisti sosyal medyada eleştirerek, yaptığını “kesinlikle aşağılık bir davranış” diyerek suçladı.

Ancak turistlerin bir Unesco Dünya Mirası Alanını tahrif ettikleri için para cezasına çarptırılması ilk kez yaşanmıyor.

2014 yılında bir Rus turist duvara “K” harfi kazıdığı için 20.000 Euro para cezasına çarptırıldı ve ertelenmiş dört yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ertesi yıl, iki Amerikalı turist de anıta isimlerini kazıdıktan sonra ağır hasar nedeniyle suçlandı.

İstatistik bürosu ISTAT tarafından desteklenen İtalyan turizm lobisi Federturismo, 2023’ün İtalya’ya gelen ziyaretçiler açısından bir rekor olduğunu ve hatta bunun, 2019’da zirveye ulaşan salgın öncesi seviyeleri bile geride bıraktığını söyledi.

Kolezyum, Roma İmparatorluğu’nun en büyük amfitiyatrosuydu ve günümüzde İtalya’nın en popüler turistik yeri olmaya devam ediyor.

Güncelleme:

Kolezyum’un duvarına isim kazıyan turistin İngiltere’den olduğu belirlendi.

Bristol’den olduğu bildirilen erkek zanlı, eylemleri nedeniyle beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

İtalyan polisi, dört günlük bir aramanın ardından Kolezyum’un duvarına oyulmuş bir yazıtın arkasındaki şüpheli suçlu olarak İngiltere’den bir adamı belirledi.

Suçlu bulunursa, şüpheli İtalya’nın katı kültürel miras koruma yasaları uyarınca en az 15.000 € (12.900 £) para cezasına ve beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Perşembe günü İtalyan basınında yer alan haberlere göre Ivan, Bristol’de yaşayan bir fitness eğitmeni. Polisin, son birkaç günü Kolezyum’daki fotoğrafları ve güvenlik kameralarını inceleyerek geçirdikten sonra şüphelinin ev adresine bir not göndererek soruşturma altında olduğunu bildireceği bildirildi.


The Independent. 29 Haziran 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login