Kolezyum Üstünden Drone Uçuran Turist Tutuklandı

Geçtimiz günlerde, Fransız bir turist kameralı uzaktan kumandalı bir uçağı (drone) Kolezyum’un  üzerinden uçurduğu için Roma’da tutuklandı.

Fransız turist Kolezyum’un üzerinden uzaktan kumandalı uçağı uçurduğu için yakalandı. Fotoğraf: iStock

Fransız turist Kolezyum’un üzerinden uzaktan kumandalı uçağı uçurduğu için yakalandı. Fotoğraf: iStock

Her ne kadar Amfitiyatro’nun havadan görüntülerini çekmek cezbedici olsa da, İtalya uzaktan idare edilen uçaklarla ilgili katı kurallara sahip.

Fransız turist, öğle saatlerinde uzaktan kumandalı uçağı yere tekrar indirdiğinde, İtalya hava sahası kurallarını ihlal etme suçuyla derhal tutuklandı. İtalyan Adnkronos haber ajansı uçağa da el koyulduğunu belirtti.

Hafif suçlar arasındaymış gibi görünse de, İtalya hava sahası kurallarının ihlaline €113,000’ya (360.000 Türk lirası) kadar para cezası verilebiliyor.

The Local gazetesine konuşan İtalya’nın Ulusal Sivil Havacılık Kurumu (ENAC) yetkilisi “Turistler drone (uzaktan kumandalı uçak) uçururken sık sık yakalanıyorlar.” dedi.

Colosseum_02

İtalya’nın Ulusal Sivil Havacılık Kurumu (ENAC) şehirde uzaktan kumandalı uçaklar için izin gerektiğini söyledi. Fotoğraf: iStock

Yetkili “Şehirde uzaktan kumandalı uçakları uçurmak içim insanların izne ihtiyacı vardır. Uçak uçurmak isteyenleri herhangi bir şey yapmadan önce bizim rehberimizi okumaya davet ediyoruz.” dedi.

Şu anki rehbere göre 70 metrenin üzerinde uzaktan kumandalı uçaklar uçurmak yasak. Uçağın da pilottan en fazla 150 m uzaklaşmasında izin veriliyor.

Kanunlar, ayrıca drone’ların üçüncü şahıslara karşı mali mülkiyet sigortası olması ve özel mülklere 80 metreden fazla yaklaşmaması gerektiğini belirtiyor. ENAC’tan izin alınmadığı takdirde de uzaktan kumandalı uçaklar kalabalık yerlerde veya tren raylarının, fabrikaların üzerinde uçurulamıyor.

Fransız turist, İtalya’da drone uçurduğu için başı belaya giren ilk turist değil. Geçen yıl da İsrailli turistler, bir uzaktan kumandalı uçağı Vatikanın üzerinden uçurduğu için göz altına alındı. Milan şehrinde ise Koreli bir turistin uçağı katedralin çatısına çarptıktan sonra turistin başı derde girdi.


The Local, 8 Nisan 2016

Marmara Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümünde öğrenim görüyor. İspanyol ve Latin kültürüyle yakından ilgili. Arkeoloji, evrim, psikoloji, çeviribilim ve dilbilim alanlarında yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. İletişim: sabihaz.cesur@hotmail.com

You must be logged in to post a comment Login