Antalya’da Antik Kente Kaçak Plaj Girişimi

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan denize sıfır arkeolojik sit alanına iş makinesi sokularak plaj yapılmak istendi.

Antiphellos Antik Kenti'ne kaçak plaj yapılmak istendi

Yeni yapılan bir otelin plajı olarak kullanılacağı öne sürülen alan, iş makineleriyle tahrip edilerek kum ve demir iskele malzemeleri yığıldı. Vatandaşların durumu haber vermesiyle önceki gün yetkililer olay yerine gelerek tutanak tuttu.

1. derece arkeolojik sit alanı statüsüyle koruma altında olan bölgede, antik tiyatro, kaya mezarı ve lahitler bulunurken, alanın denizle buluştuğu yerde Antiphellos Antik Kenti’ni çevreleyen sur duvarına ait kalıntıları yer alıyor.

Bir süredir kaderine terk edilen ve ödeneksizlik yüzünden bakımı yapılamayan sit alanı içerisindeki eski hastane binasının, bölgede bulunan Likya dönemine ait kalıntılarının sergilendiği bir müze haline dönüştürülecekti. Çivi çakmanın bile yasak olduğu alanda müze yapılması planlanırken, önceki gün iş makinaları sokularak kaçak plaj yapılmak istendi.

Antiphellos Antik Kenti'ne kaçak plaj yapılmak istendi

Eski Hastaneye Zor İzin Verilmişti

1999 yılında, bugün plaj yapmak için yağmalanan kıyıda bulunan Kaş Devlet Hastanesi için lağım sistemi yenilenmek istenmiş ancak sit alanı engeline takılan çalışma uzun süren yazışmalar sonucu zaruri olduğu belgelenerek yapılabilmişti.


cagdasses.com

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login