Pompeii Antik Kenti’nden Eser Çalan Turist Yakalandı

İtalya’daki ünlü Pompeii Antik Kenti’nden mermer bir parça çalan Amerikalı turist polisler tarafından yakalandı.

Pompeii Antik Kenti'nden Eser Çalan Turist Yakalandı

Pompeii Antik Kenti’ndeki 1. yüzyıla ait Small Fountain Evi’nin tabanından ayağıyla kazarak mermer bir parça çıkaran 31 yaşındaki turisti gören güvenlik görevlileri polisi aradı.

Kültür Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Dünya Mirası Listesi’ndeki Pompeii Antik Kenti, 2015 yılında üç milyon ziyaretçiyle İtalya’nın en çok turist çeken alanlarından biri oldu.

Geçen yılın Mayıs ayında, Amerika Birleşik Devletleri, 60 yıl önce Pompeii’den kaçırılmış üç fresk ve 22 diğer parçayı İtalya’ya geri teslim etti.

MÖ. 1. yüzyıla tarihlenen fresklerde, kırmızı mantolu bir kadın, bir erkek ve Eros ile genç bir kadın betimlenmişti. Bu freskler, New York’ta Amerikalı bir işadamının ölümünden sonra özel koleksiyonunun açık artırmaya çıkmasıyla ortaya çıkmıştı.

İtalyan polisi söz konusu fresklerin 26 Temmuz 1957 yılında Pompeii’den çalındığını, ayrıca diğer üç freskin daha önceden İsviçre’den, Britanya’dan ve Amerika’dan geri getirildiğini söylüyor.

2014 yılının Ekim ayında ise iki Amerikalı turist, Roma’nın Fiumicino Havaalanı’nda Pompeii’den çaldıkları ve Amerika’ya kaçırmaya çalıştıkları 30 kilogram eserle yakalanmıştı.

 


AdnKronos

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login