Pompeii’deki Bir Eve “Ali” Yazan Turist Gözaltına Alındı

Bir turist, Pompeii’de geç Samnit döneminden kalan birkaç konut mimarisi örneğinden biri olan Ceii Evi’ne “ALİ” ismini kazıdı.

Ceii Evi, Pompeii

22 Haziran Cumartesi günü Pompeii Arkeoloji Parkı’nda bir Kazak turist, kentin ünlü evlerinden birinin alçı duvarına adını yazarken yakalandı ve gözaltına alındı.

Kazak haber ajansı Kazinform’un haberine göre, kimliği açıklanmayan turist, “gerekli tüm formaliteleri tamamladıktan” sonra İtalyan kolluk kuvvetleri tarafından serbest bırakıldı ve verdiği zararın onarımını ödemek zorunda kalacak.

1913-1914 yılları arasında kazılan Pompeii’deki Ceii Evi’nin duvarına, aynı yüzeydeki diğer yasadışı kazımalarla birlikte “ALİ” ismi kazındı. Söz konusu ev, cephesine boyanmış bir seçim yazıtına göre muhtemelen sulh hakimi Lucius Ceius Secundus’a aitti.

(İlgili: Protestocular Stonehenge’te Turuncu Toz Boya ile Eylem Yaptı)

Gösterişli bir şekilde tasarlanmış ve renkli fresklerle dolu Ceii Evi, geç Samnit döneminden (MÖ 2. yüzyıl) kalan birkaç konut mimarisi örneğinden biri olarak kabul ediliyor.

İtalya Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano yaptığı basın açıklamasında, Pompeii’deki eve yapılan vandalizm eylemini, “sanatsal ve kültürel mirasımıza neden olan medeniyetsiz ve aptalca bir rezalet” olarak nitelendirdi ve suçlunun duvarın onarımı için para ödemek zorunda kalacağına dair güvence verdi.

Bir turist, Pompeii Arkeoloji Parkı’ndaki Ceii Evi’nin duvarına “ALI” ismini kazıdı. C: Ministero della Cultura

Ziyaretçilerin ülke çapındaki vandalizmini kınayan Sangiuliano, bu ayın başlarında Hollandalı bir turistin Herculaneum antik kentindeki bir duvarı kazdığı bir olaya atıfta bulundu. Neredeyse tam bir yıl önce, İngiltere’den gelen bir turist, kendisinin ve kız arkadaşının isimlerini Roma Kolezyumu’nun duvarına kazıyarak uluslararası düzeyde öfkeye yol açtı.

Geçtiğimiz yıl Sangiuliano, İtalya’nın korunan anıtlarına ve kültürel miras alanlarına zarar veren veya tahrip edenlere verilecek para cezalarının büyük ölçüde artırılmasını öngören bir yasa teklifinde bulundu; bazılarına göre bu yasa, iklim krizi aktivistlerini kamu müdahaleleri sırasında kültürel alanları hedef almaktan caydırmak için sunuldu. Önerge bu yılın Ocak ayında kabul edildi.

Kazak haber ajansı Kazinform, idari olarak ek soruşturmalar yürütüleceği için suçlunun “cezai kovuşturmaya tabi tutulmayacağını” bildirdi.


Hyperallergic. 24 Haziran 2024.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login