Pompeii Yağışlar ve Yavaş Restorasyon Yüzünden Zarar Görüyor

İtalya’da şiddetli yağmur ve restorasyon planlarının yavaşlığı, ünlü antik kent Pompeii’nin duvarının yıkılmasına neden oldu. Ülkenin en popüler arkeolojik alanının, hava koşulları nedeniyle zarar görmesi herkesi endişelendirdi.

Yapılan açıklamaya göre, İtalya’nın güneyinde bir süredir devam eden şiddetli yağışlar, Severus Bahçesi duvarının kısmen yıkılmasına neden oldu. Antik site personelinin durumu farketmesi üzerine alan derhal ziyaretçilere kapatıldı. Severus Bahçesi, hali hazırda İtalyan hükümeti ve Avrupa Birliği’nin alanı korumak için hazırladığı milyonlarca euroluk Büyük Pompeii Projesi’nin bir parçasıydı.

Severus Bahçesi’ndeki bu yıkım, Pompeii’deki yıkımlar serisinin sadece sonuncusu. Kültür Bakanı Dario Franceschini, 2014 yılında Venüs Tapınağı ve Pompeii’nin bazı duvarları yağışlar nedeniyle zarar gördükten sonra restorasyon için 2 milyon euro harcanacağı sözü vermişti. Pompei Antik Kenti’nin korunması için 105 milyon euro finansman sağlanmasına rağmen, İtalyan yetkililer restorasyon planlarının aşırı yavaş işlemesinden dolayı eleştiriliyorlar.

UNESCO ise, alanı korumak için gerekli önlemler alınmadığı takdirde Pompeii’nin Dünya Mirası Listesi’nde prestij kaybedeceği konusunda uyarmıştı.

http://www.thelocal.it/

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply