İtalya, Pompeii’nin Başına Almanya’dan Arkeolog Getirdi

Günümüze kadar ulaşan en çarpıcı arkeolojik alanlardan biri olan Pompeii’nin bir sonraki yöneticisi Almanya doğumlu bir arkeolog seçildi.

Pompeii’nin yeni direktörü Gabriel Zuchtriegel.

Kültür Bakanı Dario Franceschini Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Gabriel Zuchtriegel isimli arkeoloğun bu iş için 43’ün üzerinde aday arasından seçildiğini duyurdu.

39 yaşındaki Zuchtriegel, güney İtalya’daki bir başka antik harikayı, Paestum ve Velia eyalet arkeoloji parkını yönetiyor.

İtalya, kültür kurumlarına yeni fikirler ve liderlik yaklaşımları getirmeyi amaçlayan bir değişiklik için, devlet müze müdürlükleri için yabancı adayları 2015 yılında değerlendirmeye başladı.

(Pompeii’den Çaldıklarını Lanet Getirdiği Gerekçesiyle İade Etti)

Kültür Bakanlığı, 2020 yılından beri Zuchtriegel’in de İtalyan vatandaşlığına sahip olduğunu belirtiyor.

Pompeii kalıntılarındaki arkeolojik kazılar, son yıllarda şaşırtıcı keşiflere yol açtı ve büyük alanlarda daha fazla kazı yapılması bekleniyor. 2015’in başlarında Zuchtriegel, Pompeii bölgesini içeren bir proje üzerinde çalıştı.

Zuchtriegel, İtalyan kanalı RaiNews24 TV’ye yeni işinin “büyük bir meydan okuma” olacağını söylüyor.

Yeni yönetici, Pompeii’nin hem son heyecan verici keşiflere hem de İtalya’nın Napoli kentinin güneyindeki arkeoloji parkında zaman zaman düzenlenen kültürel etkinliklere atıfta bulunarak “aynı zamanda yaşayan bir yer” olduğunu söylüyor.

79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla yıkılan bir Roma şehri olan Pompeii, zor günler geçirdikten sonra bir rönesans yaşadı. Kazılan alanların bazı kısımları, hava erozyonu ve zamanında bakım yapılmaması nedeniyle tahrip oldu. Yıllar süren ihmal ve kötü yönetim, İtalya’yı Avrupa Birliği finansmanını kaybetme riskiyle karşı karşıya bırakmıştı.

Ancak İtalya, Pompeii’yi ziyaretçileri için güvenli hale getirerek ve parlak renkli freskleri ve diğer gün yüzüne çıkarılmış harikaları koruyarak bu zorluğu benimsedi.

Pompeii, İtalya’nın turistik yerlerinin göz bebeği. İtalya’daki COVID-19 salgınının turizmi etkilemesinden önceki yıl olan 2019’da, Pompeii 4 milyon ziyaretçi çekti.


The Associated Press. 21 Şubat 2021.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login