Pompeii’de ‘Fast Food’ Mekanı Bulundu

Arkeologlar, MS 79 yılında yanardağ küllerine gömülen Pompeii’de iyi korunmuş bir freskli “fast-food” dükkanı keşfetti.

Pompei’nin genelinde düzinelerce thermopolia ya da atıştırmalık mekan bulundu. C: Massimo Ossana

Şehrin dört bir yanındaki noktalara yayılmış olan 150 kadar thermopolia ya da atıştırmalık dükkan, evlerinde nadiren yemek pişirme imkânı olan fakir sakinler tarafından, bir şeyler atıştırmak ya da içmek için kullanılıyordu.

Thermopolia adı verilen atıştırmalık tezgahlarında tipik menüler, tuzlu balıklı kaba ekmek, pişmiş peynir, mercimek ve baharatlı şarap içeriyordu.

(Yanardağ Patladığında Pompeii’den Kaçanlar Nereye Gitti?)

Arkeolojik alanın kuzeyindeki 21.8 hektarlık bir alan olan Regio V’de bulunan 2.000 yıllık kalıntının fotoğrafları, direktör Massimo Ossana tarafından Instagram’da paylaşıldı.

Ossana yaptığı açıklamada, “Güzel freskli tezgahı ile bir thermopolium yeniden aydınlığa kavuşturuldu.” dedi.

Ossana’nın beş yıllık görev süresi Ocak ayının başlarında sona erdi, ancak yeniden görevi üstlenmesi bekleniyor.

Bugüne kadar tüm arkeolojik alan boyunca düzinelerce başka thermopolium bulundu. Henüz halka açık olmayan Regio V, 1960’lı yıllardan bu yana sahadaki en yoğun kazıların sürdüğü alan.

Kazılarda bugüne kadar onlarca keşif yapıldı. Arkeologlar Şubat ayında, su birikintisinde kendi yansımasına aşık lan mitolojik avcı Narkissos’u betimleyen çarpıcı bir şekilde korunmuş bir fresk buldu.

(Pompeii’de Mitolojik Narkissos Freski Bulundu)

Pompeii, MS 79 yılında 2.000’den fazla insanın öldüğü bir yanardağ patlaması sonucu küller altında kaldı. Kalıntılar 16. yüzyılda keşfedildi ve ilk kazılar 1748’de başladı. Pompeii, bugün dünyanın en çok ziyaret edilen arkeolojik alanlarından biri.


The Guardian. 27 Mart 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login