Pompeii’de Sokak Yemeği Sunan Freskli Dükkan Ortaya Çıktı

Pompeii’deki arkeologlar, yoldan geçen Romalılara sokak yemeği sunan freskli bir yiyecek – içecek dükkanını tamamen ortaya çıkardı.

Latince ‘sıcak içecek tezgâhı’ anlamına gelen termopolium olarak bilinen dükkan, arkeoloji parkının henüz halka açılmamış Regio V alanında ortaya çıkartıldı.

(Yanardağ Patladığında Pompeii’den Kaçanlar Nereye Gitti?)

Dükkan sahibinin dairesel delikli bir tezgaha indirdiği sıcak yiyecek içeren derin pişmiş toprak kavanozların bazılarında yaklaşık 2.000 yıllık yiyecek izleri bulundu.

Tezgahın önü parlak renkli fresklerle süslenmişti. Fresklerden bazıları, satılan yiyeceklerin bir parçası olan tavuk ve iki ördek gibi baş aşağı asılı hayvanları tasvir ediyordu.

Pompeii arkeoloji parkı müdürü Massimo Ossana, “Bu olağanüstü bir keşif. İlk kez bütün bir termopoliumu kazıyoruz.” diyor.

Arkeologlar burada ayrıca patera olarak bilinen, süslü bir bronz su kabı, yahni ve çorba pişirmek için kullanılan seramik kavanozlar, şarap şişeleri ve amphoralar buldular.

Napoli’nin 23 km güneydoğusundaki Pompeii, büyük bir patlama gücüne dayandığı için kül, süngertaşı ve tozun altına gömüldüğünde yaklaşık 13.000 kişiye ev sahipliği yapıyordu.

Antropolog Valeria Amoretti, “Ön analizlerimiz, tezgahın ön tarafına çizilen figürlerin, en azından kısmen, orada satılan yiyecek ve içeceği temsil ettiğini gösteriyor.” diyor.

Amoretti, kaplarda domuz eti, balık, salyangoz ve sığır eti bulunduğunu söylüyor ve bu keşfi “yemekleri hazırlamak için kullanılan çok çeşitli hayvansal ürünlere tanıklık” olarak adlandırıyor.

66 hektarlık antik kentin yaklaşık üçte ikisi ortaya çıkarıldı. Kalıntılar 16. yüzyıla kadar keşfedilmedi ve organize kazılar 1750 civarında başladı.

Greko-Roma yaşamının nadir bir dokümantasyonu olan Pompeii, İtalya’nın en popüler turistik yerlerinden biri ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.

Şehrin dört bir yanındaki noktalara yayılmış olan 150 kadar thermopolia ya da atıştırmalık dükkan, evlerinde nadiren yemek pişirme imkânı olan fakir sakinler tarafından, bir şeyler atıştırmak ya da içmek için kullanılıyordu.

Thermopolia adı verilen atıştırmalık tezgahlarında tipik menüler, tuzlu balıklı kaba ekmek, pişmiş peynir, mercimek ve baharatlı şarap içeriyordu.

Kazılarda bugüne kadar onlarca keşif yapıldı. Arkeologlar Şubat ayında, su birikintisinde kendi yansımasına aşık lan mitolojik avcı Narkissos’u betimleyen çarpıcı bir şekilde korunmuş bir fresk buldu.


CNN. 26 Aralık 2020.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login