Verona’da Eski Sinemanın Altında ‘Minyatür Pompeii’ Bulundu

İtalya’nın Verona kentinde terk edilmiş bir sinemanın altını kazan arkeologlar, “minyatür bir Pompeii”yi andıran 2. yüzyıldan kalma bir Roma binasını keşfettiler.

Muhteşem freskli duvarlara sahip olan antik Roma binası, bir yangından kurtulmuş gibi görünüyor.

Uzmanlar, eski Astra sinemasındaki kalıntılar arasında kömürleşmiş ahşap mobilya parçaları buldu. C: Ansa

İtalya’nın kuzeyindeki Verona kentinde bulunan eski bir sinemada yapılan kazılarda, “minyatür Pompeii” olarak tanımlanan bir antik Roma binası bulundu.

Söz konusu yapı, 20 yılı aşkın süredir terk edilmiş olan Astra sinemasında yapılan tadilatlar sırasında bodrum katındaki kazılar sayesinde bulundu.

Verona’da alanın arkeolojik sorumlusu, “muhteşem freskli duvarları” ile 2. yüzyıla tarihlenen yapının “minyatür bir Pompeii’yi andırdığını” söylüyor.

(Vezüv Yanardağı, Pompeii Halkını 15 Dakika İçinde Öldürmüş)

Yapının işlevinin ne olduğu henüz anlaşılmış değil, fakat uzmanlar, çatının çökmesi nedeniyle yangından kurtulmuş gibi göründüğünü ve buluntular arasında kömürleşmiş ahşap mobilya parçaları olduğunu belirtiyor.

“Bu yangın, kompleksin hizmetine son vermiş gibi görünüyor. Yangına rağmen, 2. yüzyıla tarihlenen freskli duvarların muhteşem renkleri ile yapının çevresi bozulmadan korunmuş”.

Astra sineması yaklaşık 20 yıl önce kapandı.

Bu yangının bulgusu ve kanıtı, MS 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla küller altında kalan antik Pompeii’yi hatırlatıyor. Raporda, “Bir felaket, yani bir yangın, aniden kompleksin sonunu getirdi.” deniyor.

Keşif, Verona yakınlarında mükemmel bir şekilde korunmuş Roma mozaik tabanın bulunmasından bir yıl sonra gerçekleşti. Bir asma dizisinin altında bulunan çok renkli mozaikler, kalıntıları yüzyıl önce Negrar di Valpolicella kasabasının yukarısındaki tepelik bir alanda keşfedilen Roma villasının temellerinin bir parçasıydı. Villanın 3. yüzyıla tarihlendiğine inanılıyor.


The Guardian. 15 Haziran 2021.

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu.

You must be logged in to post a comment Login