Pompeii’de Benzersiz Bir Tören Arabası Bulundu

Arkeologlar, MS 79 yılında volkanik patlamayla gömülen Pompeii’nin hemen dışındaki bir villada benzersiz bir tören arabası ortaya çıkardılar.

Demir, bronz ve kalaydan yapılmış, neredeyse mükemmel şekilde korunmuş dört tekerlekli araba, antik Pompeii duvarlarının yaklaşık 700 metre kuzeyinde, Civita Giuliana’daki eski bir villanın ahırlarının yakınında bulundu.

(Volkanik Patlama Antik Roma Kenti Pompeii’yi Nasıl Korudu?)

Pompeii arkeoloji sahasının eski müdürü Massimo Osanna, arabanın bölgede keşfedilen türünün ilk örneği olduğunu söylüyor. Şimdiye kadar Pompeii’de ulaşım ve iş için kullanılan işlevsel araçlar bulunmuştu ancak tören arabası hiç bulunmamıştı.

“Bu, antik dünya anlayışımızı geliştiren olağanüstü bir keşif.” diyen Osanna, arabanın topluluk için geçit törenleri ve alaylar gibi şenlik anlarına eşlik etmiş olması gerektiğini sözlerine ekliyor.

Kültür bakanlığı ise bunu İtalya’da emsali olmayan benzersiz bir keşif olarak nitelendiriyor.

Napoli’nin 22 km güneydoğusundaki Pompeii, volkanik patlama ile kül, süngertaşı ve toz altına gömüldüğünde yaklaşık 13.000 kişiye ev sahipliği yapıyordu.

66 hektarlık (165 dönümlük) antik kentin yaklaşık üçte ikisi ortaya çıkarıldı. Kalıntılar 16. yüzyıla kadar keşfedilmedi ve organize kazılar yaklaşık 1750’de başladı.

İtalya’nın kültür bakanı Dario Franceschini, “Pompeii keşifleriyle bizi şaşırtmaya devam ediyor ve kazılacak 20 hektarlık alanıyla bunu yıllarca sürdürecek.” diyor.


The Guardian. 27 Şubat 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login