Man Adasında Nadir Viking Takıları Bulundu

Man Adası’nda yaklaşık 1.000 yıllık altın ve gümüş Viking takılarının “çarpıcı” bir koleksiyonu ortaya çıkarıldı.

MS 950 yılına dayanan eşyalar arasında nadir bir altın kol halkası bulunuyor. C: MNH

Emekli polis memuru Kath Giles, adanın kuzeyindeki çiftlik arazisinde Vikinglere ait bir takı koleksiyonunu buldu. Bulgular arasında bir altın kol halkası ve MS 950’ye kadar uzanan “masif” bir gümüş broş yer alıyordu.

Keşif aslında Aralık ayında yapıldı, ancak ilk kez bir duruşmada ortaya çıktı. Manx National Heritage’ın arkeoloji küratörü Allison Fox, özellikle kol halkasının “nadir bulunan bir keşif” olduğunu söylüyor.

(Norveç’teki Viking Mezarı Demir Çağı Seçkinlerine Aitti)

Emekli polis memuru Giles, “çok özel bir şey” bulduğunu hemen anladığını ve bu keşif karşısında “çok heyecanlandığını” söylüyor.

Bulgular Manx Müzesi’nde sergilenecek. C: MNH

“Önemli ve heyecan verici bir keşif olduğunu hemen anladım. Sadece bu derece önemli değil, aynı zamanda çok güzel eserler bulduğum için çok heyecanlıyım.”

Bulgular, Douglas Adliyesi’ndeki bir soruşturmada “hazine” olarak ilan edildi.

Yasalar çerçevesinde adadaki arkeolojik keşiflerin, iki hafta içinde Manx Ulusal Mirasına bildirilmesi gerekiyor. Bulgular yasal olarak “hazine” olarak sınıflandırılırsa, bunlar kraliyete aittir ve bulanlar ödüllendirilir.

Kath Giles (solda) bulgudan çok etkilendiğini söylüyor. C: MNH

Fox, altın kol halkasının nadir olduğunu, çünkü Viking döneminde gümüşün ticaret için çok daha yaygın bir hammadde olduğunu söylüyor.

“Kol halkası, broş ve kesme kol bandı yüksek statülü kişisel süslemelerdir ve büyük miktarda birikmiş zenginliği temsil eder.”

“Bu eşyalardan sadece birini bulmak önemli olurdu. Hepsinin bir arada bulunması gerçeği, onları gömen kişinin son derece zengin olduğunu ve muhtemelen acil ve şiddetli bir şekilde tehdit altında hissettiğini gösteriyor.”


BBC. 18 Şubat 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login