Man Adası’nda 1.000 Yıl Önce Gizlenmiş Paralar Bulundu

Man Adası’nda Vikingler döneminde özellikle gizlendiği düşünülen ve farklı yerlerde basılmış gümüş sikkeler keşfedildi.

Toplamda 87 adet sikke ile 13 parça Viking bilekliği keşfedildi. C: MNH

Eski bir polis olan Kath Giles, adanın kuzeyinde yaklaşık 1.000 yıllık eski parçalar buldu. Nisan ayında bulunan 87 madeni paranın detayları, ilk olarak adli bir duruşma sırasında kamuoyuna açıklandı.

Sikkeler; İngiltere, Dublin, Almanya ve Man Adası’nda basılmış.

Giles, Şubat ayında altın ve gümüş Viking takıları bulduğunda da manşetlerde yerini almıştı.

(Man Adasında Nadir Viking Takıları Bulundu)

Manx Ulusal Mirası’nın müdürü arkeolog Allison Fox, bu buluşun “fevkalade” olduğunu belirtiyor.

İrlanda Denizi’ni çevreleyen alandaki karmaşık “Viking Çağı ekonomisini” anlamamıza büyük katkı sağlayacağını da ekliyor.

MS 1000 ile 1035 yılları arası döneme ait olan gümüş parçaların sahibi tarafından saklama amacıyla kasıtlı olarak gömüldüğü düşünülüyor.

Sikkeler, Douglas’taki Manx Müzesi’nde sergilenecek. C: MNH

Parçaların köken ve döneminin belirlenmesine katkıda bulunan Amerika’dan sikke uzmanı Kristin Bornholdt-Collins, istifin bir Viking dönemi “kumbarası” olabileceğini söylüyor. Bu çıkarım koleksiyondaki daha eski sikkeler çin de bir açıklama niteliği taşıyor.

Ayrıca Dr. Bornholdt-Collins, parçaların çoğu o dönemde adada yaşananların “direkt bir yansıması” olsa da gömüldükten sonra zamanla istifin üzerine eklemeler yapılmış olabileceğini söylüyor.

Bulunan diğer parçaların arasına o dönemde para olarak da kullanılan 13 adet gümüş Viking bilekliği de dahildi.

Koleksiyon, daha sonraki dönemde değerinin biçilmesi için Londra’ya götürülecek. O zamana kadar Douglas’taki Manx Müzesi’nde sergilenecek.

Manx kanunları altında arkeolojik bulguların Manx Ulusal Mirası’na bildirilmesi ve bu yasal olarak açıklanan resmi denetim altındaki eserlerin kraliyetin mülkiyeti olması ve eserleri bulan kişinin ödüllendirilmesi sağlanır.


BBC News. 14 Temmuz 2021.

Lisansı Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı, Yüksek Lisansı Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler. Serbest çevirmenlik yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login