Vikinglerin Moda Anlayışı

Vikingler başarılı birer savaşçı, tüccar ve kaşifti. Fakat tüm bunların yanısıra aynı zamanda moda anlayışları da vardı.

vikinglerin kıyafetleri

Vikinglerin moda anlayışı bizim bugünkü algımıza göre biraz farklıydı. Bugünün her yıl değişen modasından farklı da olsa, kırmızı ve mavi rengin popüler olduğu Vikingler zamanında modanın varlığını arkeolojik kanıtlardan görebilmek mümkün.

Kopenhag Ulusal Müzesi Tekstil Araştırma Merkezi’nden Ulla Mannering, bizim bugün moda diye adlandırabileceğimiz şekilde Vikinglerin trendleri ve eğilimleri olduğunu söylüyor.

vikinglerin kıyafetleri

“Viking modası yavaş değişen bir moda. Bu, Vikinglerin eski kıyafetlerini atmaları anlamına gelmiyor fakat zamanla yeni renklerin, dekorasyonların ve giysi şekillerinin değiştiğini görebiliyoruz.”

vikinglerin kıyafetleri

Zenginler İçin Ayrılmış Özel Malzemeler

Viking kıyafetleri hakkında bilinenler sadece zengin Vikinglerin mezarlarından öğreniliyor. Dolayısıyla daha fakir Vikinglerin nasıl giyindikleri hakkında çok az şey biliniyor.

vikinglerin kıyafetleri

Mannering, “Bizim moda olarak adlandırdığımız şey, Vikinglerde yüksek statünün bir sembolü. Geneline baktığımızda zengin olmayan Vikingler, daha az lüks olan, altın, gümüş, kürk ve ipek olmamak şartıyla benzer kıyafetler giyiyordu diyebiliriz. Fakat kıyafetlerin ana öğeleri hemen hemen aynıydı. Yüksek statüye sahip kişilerin dışarda giydiği kıyafetler büyük bir ihtimalle hiyerarşik düzende daha alt sınıf olan kişilerin de giyimini etkiliyordu.”

Vikingler pahalı malzemelerden yapılmış abartılı kıyafetler giymekten çekinmiyorlardı. Fakat Vikinglerin genel kıyafetleri hakkında ne biliyoruz?

vikinglerin kıyafetleri

Yün, Keten ve Katmanlar

Vikingler Döneminde kadınlar ve erkeklerin giyimi farklıydı. Tipik bir viking kadınının kıyafeti, keten iç çamaşırdan ve ayağa kadar uzanan uzun bir elbise veya etekten oluşuyordu. Genelde elbiselerin kemeri oluyordu ve deniz kabuğu şeklindeki broşlarla göğüs hizasına tutturuluyordu. Hatta araştırmacılar bazı elbiselere kol kısmı da monte edildiğini keşfettiler. Son olarak da göğüse yakın kapanan küçük bir şapkası olan pelerin giyiyorlardı.

vikinglerin kıyafetleri

Öte yandan erkeklerin kıyafeti ise, keten tunik ve yünden yapılmış başka bir tunikten oluşuyordu. Alt kısımlarına ise şort, uzun pantolon ya da bilek hizasında pantolon giyiyorlardı. Son olarak da pelerin veya şapka giyimlerini tamamlıyordu.

Mannering’e göre Vikingler desenli ve çok renkli kiyafetler giyiyordu. Kırmızı ve mavi renkler ise Viking Çağı boyunca en popüler olan renklerdi.

vikinglerin kıyafetleri

Mannering, “Zaman zaman arkeologlar, viking döneminden eski kumaşlar ve deri parçaları buluyorlar. Bu bize kumaşın yapım tekniği ve malzemesi hakkında fikir verebiliyor. Bunlar bize Viking kıyafetlerinin nasıl göründüğü hakkında çok fikir vermese de Viking kıyafetlerini canlandırmaya çalışmak oldukça eğlenceli. Hiçbir zaman Viking kıyafetlerini birebir canlandıramayacağız fakat yine de hayal gücümüzü kullanmaktan çekinmemeliyiz.”

vikinglerin kıyafetleri


Sciencenordic
F: Johan Skov Andersen

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login