Yüksek Statüye Sahip Gösterişli Bir Viking Mezarı Bulundu

İskoçya’da, yüksek statüde bir savaşçıya ait olduğu belirlenen zengin mezar hediyeleriyle gömülen yaklaşık 1000 yıllık bir Viking mezarı bulundu.

Arkeologlar Viking mezarında, kılıç (üstte), kılıcın etrafına sarılmış bir kumaş kalıntısı (sağ altta) ve kılıcın kabzasındaki motifler (sol altta) gibi birçok obje buldular. F: Pieta Greaves/AOC Archaeology

Yeni araştırmaya göre, yaklaşık 1000 yıl önce, Vikingler yüksek statüye sahip bir savaşçı için bir mezar kazdı. Daha sonra savaşçıyı, gösterişli bir kılıç ve balta da dahil olmak üzere birçok mezar hediyesi ile beraber bir kayığın içinde gömdüler.

Viking savaşçısı, Batı İskoçya’nın Swordle Koyu’na, yani evi olan İskandinavya’dan çok uzakta gömülmüştü. Ancak araştırmacılar, savaşçının mezarında bulunan eserlerin, İskandinav, İskoç ve İrlanda kökenli olduğunu tespit etti.

Araştırmacılar, nadir görülen bu mezar hediyelerinin, bu savaşçı Vikingin gömüldüğü 10. yüzyılda, Batı İskoçya halklarının nasıl yaşadığı ve nasıl bir etkileşim içerisinde olduklarına dair bilgiler sağladığını söylüyor.

Leicester Üniversitesi’nden araştırmanın baş yazarı Doç. Dr. Oliver Harris, “Bulgular, İskandinavya ve İrlanda arasında objeler bazında bir bağ olduğunu ve burada gömülen kişinin beslenme geçmişi ile Swordle Koyu’yla olan uzak bağlantısı hakkında bilgiler verdi.” diyor.

Araştırmacılar, İskoçya’nın uzaktaki Ardnamurchan Yarımadası üzerinde bulunan mezarı 2011 yılında keşfetti. Mezardaki kişinin balta, kılıç, mızrak ve kalkan gibi savaşçı silahlarıyla gömüldüğünü fark ettiklerinde şaşkına döndüler. Mezarda ayrıca, zaman içinde çürüyen teknenin günümüze kadar kalan 213 adet çivisi de bulundu.

Mezarda bulunan diğer eşyalar arasında, büyük bir balta (sol üst), kalkanın tutma yeri (sağ üst), halkalı pim (sağ alt) ve çekiç ile kıskaç (sol alt) var. F: Pieta Greaves/AOC Archaeology

Söz konusu mezarda bu gösterişli buluntuların dışında, günlük hayata, yemeğe, tarıma, yiyecek üretimine dair de birçok şey bulundu.

Dahası bu Viking mezarı, taşlarla yapılmış bir Neolitik dönem mezarıyla neredeyse birleşmiş şekilde bulundu.

Harris, Ardnamurchan tekne mezarının, İngiltere’de arkeologlar tarafından bozulmamış Viking tekne mezarı örneklerinin ilk kazısını temsil ettiğini belirtiyor ve bu dönemden itibaren gömme uygulamaları konusundaki bilgilerimize önemli bir katkı sağladığını söylüyor.

Arkeoloji ekibinin mezarda buldukları arasında, tutan kişinin elini koruyan kalkanın kubbeli kısmı, Norveç’te bulunan bir çeşit kayadan yapılmış bir değirmen taşı ve muhtemelen bir mezar örtüsünü bağlamak için kullanılan bakır alaşımlı halkalı pim de yer alıyor. Ek olarak mineralize olmuş tekstil ve odun kalıntıları da mevcut.

Adamın dişlerine yapılan izotop analizi (Çekirdeğinde farklı sayıda nötron bulunan bir element), onun İskandinavya’da büyüdüğünü gösteriyor.

Araştırma 2017 Şubat ayında Antiquity dergisinde yayımlandı.

Vikingleri Daha İyi Anlamızı Sağlayan 10 Heyecan Verici Keşif

Norveç’te Viking Kralı Haraldsson’ın Gömüldüğü Kilise ve Altar Bulundu


Live Science. 8 Şubat 2017.
Makale: Harris, O. J., Cobb, H., Batey, C. E., Montgomery, J., Beaumont, J., Gray, H., … & Richardson, P. (2017). Assembling places and persons: a tenth-century Viking boat burial from Swordle Bay on the Ardnamurchan peninsula, western Scotland. Antiquity, 91(355), 191-206.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login