Evinin Altında Viking Mezarı Bulan Çift Ödül Alacak

Norveç’te yalıtım çalışması için evinin altında çalışma yaparken Viking mezarı bulan çift, devletten ödül alacak.

Çiftin evinin altında kazılar sürüyor. C: Nordland County Council

Norveç’te bir çift, yalıtım yapmak için evin zeminini sökerken bir Viking baltası ve cam boncuk buldular. Şimdi ise arkeologlar, çiftin eski bir Viking mezarının üzerinde yaşadığından şüpheleniyor.

Ev sahibi Mariann Kristiansen, “O zamana kadar ne olabileceğini fark etmemiştik. İlk olarak bunun bir oyuncak arabanın tekerleği olduğunu düşündük.” diyor.

(Norveç’te Eriyen Buzlardan Viking Eserleri Çıkıyor)

Daha sonra arkeolog Martinus Hauglid çifti ziyaret etti ve bulgunun büyük olasılıkla Demir Çağı veya Viking Çağı’ndan bir mezar olduğuna karar verdi.

Hauglid, “Bulgular, muhtemelen bir tümülüsü temsil eden taşların altında bulundu. MS 950 ve 1050 yılları arasına tarihlenen bir balta ve geç Viking dönemine ait koyu mavi bir cam boncuk bulduk.” diyor.

Hauglid, bir evin altında böyle bir keşfin yapıldığını ilk defa gördüğünü söylüyor.

“Hiç böyle bir şey duymadım ve yaklaşık 30 yıldır bu işteyim. Büyülü bir iş yaptılar, eski bir şey olduğundan şüphe duyduklarında hemen bize bildirdiler.”

“Sanırım bazı ödüller alacaklar. Norveç’te eski eserler bulan insanların devletten ödül almaları oldukça normal.”

Boncuk ve balta Tromsø Müzesi’ne gönderildi. Arkeologlardan oluşan bir ekip ise çiftin evinde arkeolojik kazı yapmaya devam ediyor.

Kristiansen, büyük büyükbabasının evi 1914’te inşa etmesine rağmen, ailesinin bir Viking mezarından hiç bahsetmediğini söylüyor.


The Local. 26 Mayıs 2020.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login