Stonehenge, Tehlikedeki Dünya Mirası Listesine Alınabilir

Altına tünel inşa edilmesi planı nedeniyle Stonehenge’in tehlike altında olan dünya mirası alanları listesine alınması muhtemel.

Bir kamyon A303 üzerinden Stonehenge’in yanından geçiyor. Üç kilometrelik tünelin yolculuk sürelerini hızlandırması ve trafiğin görüntü ve seslerini ortadan kaldırması amaçlanıyor. C: Steve Parsons/PA

Unesco yetkilileri, tünelin Dünya’nın en büyük tarihöncesi alanlarından birinin “bütünlüğünü tehlikeye atacağı” endişesi nedeniyle Wiltshire taş çemberini ve çevresindeki alanı listeye eklemeyi önerdi.

Hükümet ve Ulusal Karayolları, yolculuk sürelerini hızlandırması ve trafiğin görüntü ve seslerini ortadan kaldırması amaçlanan üç kilometrelik tüneli ilerletmeye istekli.

Ancak arkeologlar, çevreciler, tarihçiler, ulaşım uzmanları, kırsal kesim kampanyacıları ve druidlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kuruluş ve kişi, planın bölgeye zarar vereceğini söylüyor.

(İlgili: Protestocular Stonehenge’te Turuncu Toz Boya ile Eylem Yaptı)

Bu plan, gelecek ay, Unesco’nun dünya mirası komitesi tarafından Yeni Delhi’deki bir toplantıda tartışılacak ve komite yetkilileri üye devletlerin Stonehenge’i tehlike listesine eklemelerini tavsiye edecek.

“Stonehenge adı hem taş anıt hem de daha geniş arazi için geçerli ve bu zaman zaman kafa karışıklığına yol açıyor. Korunması gereken sadece taşlar değil, genel peyzaj.”

“Ana yapı oldukça görünür ve iyi bilinen bir anıt ve önerilen tünel, yakın çevresini iyileştirecek. Ancak bu anıtın, birlikte antik bir manzara oluşturan çok sayıda tarihöncesi özelliklerle çevrelenmiş ve bunlarla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olan kendi bağlamı içinde değerlendirilmesi gerekiyor.”

“Mülkün Stonehenge bileşenini oluşturan, yalnızca ana anıt değil, peyzajın tamamı. Bu birbiriyle ilişkili alanlar topluluğu, tepelerin ve diğer özelliklerin kasıtlı olarak karşılıklı olarak görülebilecek şekilde yerleştirildiği, tasarlanmış bir ritüel peyzajı olarak kabul edilir.”

Yetkililer, planın bu önemli bağlantılardan bazılarını koparacağını ve bu tarihöncesi manzaranın bütünlüğünü tehlikeye atacağını söylüyor ve listeye eklenmesinin uluslararası desteği harekete geçireceğini savunuyor.

Tünel projesine karşı çıkan Stonehenge İttifakı’nın başkanı John Adams şunları söylüyor: “Bu, Ulusal Karayollarının planlarına zarar veren bir karar. Neresinden bakarsanız bakın, bu plan son derece zarar verici olacak ve bir kenara atılmalı. Para bunun yerine toplu taşıma bağlantılarının iyileştirilmesine harcanmalı.”

Tarihçi Tom Holland, “Yeni hükümet, hem gülünç derecede pahalı hem de ülkenin uluslararası itibarına büyük zarar verme riski taşıyan bir yol planını tersine çevirmek için mükemmel bir fırsata sahip olacak. Gelecek hafta iktidara kim gelirse gelsin bunu ele geçireceğini umuyoruz.” diyor.


The Guardian. 25 Haziran 2024.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login