Yaz Gündönümünde Stonehenge’de 15.000 Kişi Toplandı

Yaz gündönümünde Güneş’in doğuşunu izlemek için İngiltere’de yer alan Stonehenge’de yaklaşık 15.000 kişi toplandı.

Yaz gündönümü, ziyaretçilerin taşlara yaklaşabildiği ve hatta dokunabildiği ender anlardan biri.

Bu tarih, insanların Wiltshire’da Salisbury yakınlarındaki arkeolojik alandaki taşlara yaklaşabildiği ender anlardan biri.

Gündönümü etkinliği, birkaç gün önce Just Stop Oil protestocularının taşlara turuncu toz boya sıkmasının ardından her şey normal bir şekilde devam etti. English Heritage, boyayı uzman bir hava üfleyiciyle çıkardı fakat boyanın yağmurla temas etmesi durumunda ciddi hasar meydana gelebileceği belirtildi.

Yardım kuruluşunun tarihi mülkler direktörü Kate Logan şunları söyledi: “Sanırım bugün gündönümüne katılan herkes gelip taşların muhteşem göründüğünü görmekten gerçekten memnun oldu. O olay artık geride kaldı.”

(İlgili: Protestocular Stonehenge’te Turuncu Toz Boya ile Eylem Yaptı)

“Bu seneki etkinliğin gidişatından gerçekten çok heyecanlıyız. Çoğu zaman bu kadar muhteşem bir gün doğumu görmüyoruz ama bugün çok şanslıydık.”

Dünyanın her yerinden insanlar yaz gündönümünü görmek için 5.000 yıllık bu alana geliyor.

Stonehenge, Perşembe akşamı halka açıldı ve gün batımı için büyük bir kalabalık vardı. Birçok kişi, Cuma sabahı Güneş’in doğuşunu izlemek için gece boyunca orada kaldı. Güneş doğarken kalabalığın davul ve tezahürat sesleri duyulabiliyordu.

Etkinlik boyunca Druidler ve pagan topluluğunun diğer üyeleri de bir araya gelerek manevi bir etkinlik gerçekleştirdiler.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login