Stonehenge’deki Gündönümü Kutlamasından Geriye Çöpler Kaldı

İngiltere’deki Stonehenge’de 23,000 kişinin geldiği Yaz Gündönümü kutlaması sonrası insanların arkada bıraktığı çöpler kirliliğe neden oldu, ve çöp toplayıcılar ertesi gün arkada kalan çöpleri topladı. İnsanlar gündönümünde güneşin doğuşunu izlemek için Stonehenge’e geliyor.

Ziyaretçiler geride binlerce çöp bıraktı. Anıtın bakımından sorumlu olan English Heritage (İngiltere Mirası Tröstü) ise, bu kadar çok kişinin küçük bir alana sığmaya çalıştığı etkinlikte, dağınıklık ve kirlilik olacağını öngördüklerini söyledi.

Twitter kulanıcısı @DapperHistorian

Aralarında birçok pagan, druid ve hippinin de bulunduğu ziyaretçilerin çoğu, son yılların en iyi gündoğumunu izlediklerini söyledi. Etkinliğe katılan toplam insan sayısı ise geçen seneki 36,000 ve bu sene beklenen 30,000den oldukça daha az oldu.

Birçok insan Stonhenge’in olduğu Wiltshire’da, İngiltere saatiyle saat sabah 04:52’de gerçekleşen gün doğumunu izlerken, bazıları da yakındaki Avebury taş çemberinde güneşin doğuşunu izledi.

Wiltshire Polisi kutlamaların “olumlu ve huzurlu” geçitiğini söyledi. Tutuklamalar da geçen senelere göre çok daha düşük sayıda olmuş.

Yaz gündönümü gelecek sene 10 Haziran’da gerçekleşecek.

Her sene Stonehenge’i 1 milyondan fazla insan ziyaret ediyor. Yaz ve kış yıldönümlerindeki kutlamalara da her yıl binlerce insan katılıyor.

Gündönümünde Pagan Festivalleri

Gündönümünün İngilizce adı olan “solstice”  Latince sol ve sistere kelimelerinin birleşmesiyle oluşuyor ve güneşin durması ya da kıpırdamaması anlamına geliyor. Gündönümünün Anglo-Sakson ismi de Litha.

Gündönümü yılın en uzun günü ve dünya çapında binlerce pagan tarafından kutlanıyor. Kuzey yarımkürede yaz gündönümü genelde 21 Hazian’a denk geliyor.

Stonehenge’in 4000 yıl önce Britonlar tarafından önemli bir dinsel alan olarak kullanıldığı düşünülüyor. Buradaki pagan kutlamaları ise 20. yüzyılda başladı.

Litha’da güneşin doğuşu sırasında Stonehenge’deki  topuk taşı, merkez adak taşı ve kesim taşı birbiriyle ve doğan güneşle aynı hizaya gelir. Topuk taşının gölgesi Stonehenge’in tam ortasındaki merkez adak taşının üstüne düşer.

ITV, BBC, The Guardian, Daily Mail.
belirtilmeyen görseller: NIKLAS HALLE'N - Getty Images

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login