Stonehenge İnşası Törensel Bir Kutlamanın Parçası Olabilir

Tarihçiler, Stonehenge’in zorlu inşasının törensel bir kutlamanın parçası olabileceğini öne sürüyor.

Neolitik insan için Stonehenge inşasını kutlama, tapınmak kadar önemli olabilir. C: Getty Images

Wiltshire’deki çember taş dizisi, Güney Galler’den gelen mavi taşlar ile 4000 yıldan uzun bir süre önce inşa edildi. Bu gerçek uzun süredir uzmanları şaşırtmaya devam ediyor.

English Heritage’den Susan Greaney artık Neolitik insanın her şeyi “mümkün olduğunca kolay ve hızlı” yapmak istemediğini düşündüklerini söylüyor.

“Anıtın inşa aşaması, “amaçlanan kullanımı” kadar önemliydi.”

Uzmanlar Stonehenge’i inşa edenlerin neden 250 kilometre uzaklıktaki Preseli Hills’ten gelen bazı taşları kullanmayı seçtiğini anlamaya çalışıyor.

(Stonehenge Mimarlarının Kampı Bulunmuş Olabilir)

Kalabalık bir işgücünün kullanıldığı uzun ve zor yolculukta taşlar muhtemelen su kanalları ile taşındı ve kara üzerinde sürüklendi.

Uzmanlar artık anıtın inşasının, Neolitik Çağ insanları için onun içinde tapınmak kadar önemli olduğuna inanıyor.

“Modern Batı kültüründe, bizler hep her şeyi mümkün olduğunca hızlı ve kolay yapmaya uğraşıyoruz. Ama Stonehenge inşa edenler için durum farklı olabilir.” diyor Greaney.

English Heritage aynı zamanda insanların anıtın inşasına yardımcı olmak için bir çeşit kutsal yolculuğa çıktığını düşünüyor.

Yeni teori, Durrington Walls yerleşiminin yakınında bulunan, inşaat için tüm ülkeden ziyaretçi çekmiş olması muhtemel bir ziyafet alanının keşfi ardından geldi.

Endonezya Nias’ta 1915’te çekilen bir taş-çekme/taşıma töreni fotoğrafı insanların inşaatı nasıl kutladığını gösteriyor.
C: Collection Natoionaal Museum Van Wereld Culturen

Tarihçilerin düşüncesine göre, yapımı kutlamak için Stonehenge yakınlarında törensel ziyafetler gerçekleştirmek “bölge halkının gücünü dışarıya göstermesi için kullanışlı bir araçtı.”

English Heritage bu teorinin Endonezya’nın Nias adasında bir taş çekme töreni sırasında çekilmiş bir fotoğraf ile desteklendiğine inanıyor.

(Stonehenge’i İnşa Edenler İskoçya’dan Getirilen Hayvanları Yiyordu)

Fotoğraf, törensel kıyafetler içindeki insanların “görünüşte hayli zor bir iş olan tek parça devasa taşları elle taşımanın, ziyafetlere ve danslara katılmanın şölenleştirildiğini gösteriyor.”

Greaney ekliyor: “ Neolitik insanın Stonehenge’i inşanın en kolay yolunu aramış olduğu şeklindeki modern varsayımı bir kenara bıraktığınız anda mavi taşların neden -Güney Galler’in Preseli Hills bölgesi- çok uzaklardan taşındığı gibi sorular kafa karıştırıcı olmaktan çıkıyor.

Stonehenge. C: Getty Images

English Heritage, kutlama teorisini test edebilmek için gönüllü takımların katılacağı ve replika bir taşın taşınacağı bir “deneysel arkeoloji” projesi gerçekleştirecek.

Kurum, bir açıklamasında projenin amacının Neolitik çağ insanının nasıl işbirliği yapmış olabileceğini anlamak olduğunu belirtti ve ekledi “Ziyaretçiler anıtın nasıl inşa edildiğini anlamak için 21. yüzyıl anlayışını terk ediyor.”


BBC. 9 Mart 2018.

ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu.

You must be logged in to post a comment Login