Vezüv Yanardağı’nda Selfie Çeken Turist Kratere Düştü

23 yaşındaki kişi, düştüğünde cep telefonunu almaya çalışıyordu ve şimdi ailesi yasak bölgeye girmekle suçlanıyor.

Vezüv Yanardağı yürüyüşçüler için popüler bir destinasyon, ancak zirvenin bazı kısımları halka kapalı.

Vezüv Yanardağı’nın kraterine düşen Amerikalı turist, telefonunu almaya çalışırken hafif yaralandı.

23 yaşındaki kişi ve ailesi, bir ziyaretçi turnikesini geçerek ve sınır dışı bir yolda ilerledikten sonra güney İtalya’nın Napoli kenti üzerinde yükselen yanardağın 1.281 metre yüksekliğindeki zirvesine ulaştı.

(İlgili: Machu Picchu Harabeleri’nde Selfie Çeken Turist Düşerek Öldü)

Yerel basında çıkan haberlere göre, 23 yaşındaki adam selfie çekerken telefonu elinden kayıp yanardağın ağzına düştü. Daha sonra telefonunu geri almak için kratere indi, ancak dengesini kaybettikten sonra birkaç metre aşağı düştü.

Olay yerine ilk gelen Vezüv kılavuzlarıydı ve onu çıkarmak için kratere indiler. Polis olay yerine geldi ve kurtarma operasyonuna yardım etmek için bir dağ kurtarma helikopteri çağırıldı.

Adam, kolları ve sırtındaki kesik ve morluklar nedeniyle tedavi altına alındı.

Adam ve ailesi, bir ziyaretçi turnikesini geçerek yasak yol boyunca ilerledikten sonra Napoli üzerinde yükselen yanardağın zirvesine ulaştı.

Turist ve üç akrabası, polis tarafından kamu arazisini işgal etmekle suçlanıyor. Yanardağa biletsiz çıktığı bildirilen grup, son derece tehlikeli olduğu için yasak olduğu açıkça belirtilen bir yola girdi.

Vezüv, 1.232 metre yüksekliğinde yükselen bir stratovolkandır. 1944 patlamasında oluşan krateri yaklaşık 305 metre derinliğinde. Dağ popüler bir yürüyüş yeri, ancak dik duvarlı kratere giden halka açık yollar yok. Volkan, 1944 patlamasından bu yana önemli bir patlama yaşamadı, ancak yine de yakından izleniyor. Büyük bir patlama durumunda yakın çevrede yaşayan 700.000’den fazla insanın tahliye edilmesi gerekecek ve liman kenti Napoli ve çevresinde bulunan milyonlarca insan daha etkilenecek.

Eylül 2017’de Napoli’nin batısındaki Campi Flegrei bölgesindeki 40 yanardağdan biri olan Solfatara di Pozzuoli kraterine düşen 11 yaşındaki bir çocuk ve ailesi öldü. Çocuğun kratere düşmeden önce gaz dumanı nedeniyle bayıldığına inanılıyordu. Ailesi onu kurtarmaya çalıştı ama krater çöktü.

MS 79’da patladığında antik Roma şehirleri Pompeii ve Herculaneum’u yok eden Vezüv, Napoli ve diğer yakın kasabalara yakınlığı nedeniyle dünyanın en tehlikeli yanardağları arasında sayılıyor.

Vezüv, en çok Herculaneum ve Pompeii kasabalarını piroklastik bir kül bulutu içine gömen MS 79 patlamasıyla ünlü. Bu patlama, kül ve kaya yağmuru, aşırı sıcaklık ve boğucu zehirli gaz bulutları ile binlerce insanı öldürdü – kesin ölü sayısı bilinmiyor –.


The Guardian. 11 Temmuz 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login