Portekiz’de Selfie Çeken Bir Turist 300 Yıllık Heykeli Parçaladı

Portekiz’deki bir müzede sergilenen 18. yüzyılda yapılmış bir heykel daha, selfie çekmeye çalışan bir turist tarafından parçalandı.

Portekiz'deki bir müzede sergilenen 18. yüzyılda yapılmış bir heykel daha, selfie çekmeye çalışan bir turist tarafından parçalandı.

Portekiz’deki Lizbon Ulusal Antik Sanat Müzesi’nde Brezilyalı bir turist, 18. yüzyıla ait Aziz Michael heykeli ile selfie çekmeye çalışırken heykele çarptı. Heykel yere düşerek birçok parçaya ayrıldı.

Olay sırasında orada bulunan diğer ziyaretçiler, parçalanmış heykelin fotoğraflarını çekerek sosyal medyada paylaştı. Olayı fotoğraflayarak yıkım anını paylaşanlardan biri, “Bu olay, her ayın ilk Pazar günü düzenlenen ücretsiz giriş etkinliğinin bir sonucu.” dedi.

Müzenin direktör yardımcısı Jose Alberto Seabra Carvalho ise uzun yıllardır bu müzede çalıştığını fakat daha önce hiç böyle bir olay yaşanmadığını söylüyor.

Portekiz'deki bir müzede sergilenen 18. yüzyılda yapılmış bir heykel daha, selfie çekmeye çalışan bir turist tarafından parçalandı.

Uzmanlar 1700’lü yıllarda yapılan heykelin onarılamayacak şekilde zarar gördüğünü söylüyor.

Olay hakkında soruşturma başlatıldı fakat heykeli düşürüp kıran kişinin ismi henüz açıklanmadı.

Son yıllarda selfie çekmek ve selfie çubuğu kullanmanın yaygınlaşmasıyla birçok müze ve arkeolojik alanda trajikomik olaylar yaşanmaya başladı. Bazı müzeler selfie çekmeyi yasaklarken, bazı müzeler ise bunu ücretli hale getirdi. Son olarak yine Portekiz’deki bir müzede selfie çekmeye çalışan bir turist 126 yıllık bir heykeli düşürüp parçalamıştı.

Danimarka’da Bir Müzede Selfie Çekmek 750 Lira

Portekiz’de Selfie Çekmek İsteyen Turist 126 Yıllık Heykeli Devirdi

Machu Picchu Harabeleri’nde Selfie Çeken Turist Düşerek Öldü


Daily Mail

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login