IŞİD’in Harabeye Çevirdiği Musul Müzesi’nin Fotoğrafları Yayınlandı

Irak’ın Musul kentindeki müze, IŞİD’in elinde harabeye döndü. Müzenin sergi salonları moloz döküntüleriyle doldu ve bodrumu küllerle kaplandı.

8 Mart 2017 tarihinde Irak güçleri müzenin içini kontrol ederken. Müzenin içindeki tüm eserler parçalanmış. F: AP

Bu hafta Irak güçlerinin, IŞİD’i püskürtmesi sonucu müzeye girme imkanı bulan Associated Press muhabirleri, müzenin harabeye dönmüş son halini fotoğrafladı.

Gazeteciler müzeye girdiklerinde, Assur boğa heykelini ve çivi yazılı tabletlerini parçalanmış bir halde buldu. Müze, bir zamanlar binlerce yıl öncesine dayanan Mezopotamya eserlerini barındırıyordu.

IŞİD, 2014’te Musul’u ele geçirdi ve ertesi yıl militanların balyoz ve elektrikli aletler ile müzedeki eserleri parçaladıklarını gösteren bir video yayınladı. IŞİD, eski eserleri put olarak görüyor.

Irak yetkilileri, müzenin envanterinin çoğunun güvenlik amacıyla Bağdat’a taşınması nedeniyle, militanlar tarafından imha edilenlerin çoğunun kopya olduğunu söyledi.

Irak’taki bir federal polis, 8 Mart 2017’de müzenin içini kontrol ediyor. Yerler elyazmalarının parçalarıyla kaplı. F: AP

Federal polis Onbaşı Abbas Muhammed, IŞİD püskürtüldükten sonra müzeye ilk giren kişilerden olduğunu belirtti ve “IŞİD kültürel mirasımızı yok etmek istiyor çünkü kendilerinin bir kültürel mirası yok.” diyor.

 

Suriye ve Irak’ta ISİD tarafından işgal edilen yerler, bölgenin en önemli tarihi yerleri ve anıtlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Son 2-3 yıl içinde militanlar sistematik olarak antik sarayları, tapınakları ve kiliseleri yıktı. Hatta, azizlere taptığını ve bunun bir çeşit çok tanrılılık olduğunu söyleyerek bazı camileri bile yıktılar.

Müzenin bodrum katındaki kütüphane yakılmış. F: AP

IŞİD aynı zamanda tarihi eserleri satarak kendi finansmanını sağlıyor.

Musul’daki IŞİD Tünellerinden Asur Dönemi Saray Kalıntıları Bulundu


thenational.ae

 

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply