IŞİD Irak’ın En Eski Hıristiyan Manastırını Yok Etti

IŞİD’in Irak’taki en eski Hıristiyan manastırını Aziz Elijah’ı yıktığı ortaya çıktı.

Aziz Elijah manastırı uydu görüntüsü. Fotoğraf: AP

Aziz Elijah manastırı uydu görüntüsü. Fotoğraf: AP

Associated Press ajansının ulaştığı uydu görüntülerine göre, Musul yakınlarındaki bir tepede bulunan 1400 yıllık Aziz Elijah manastırı ortadan kalkmış durumda. Uzmanlar ise manastırın IŞİD’in Musul’u kontrolünde tuttuğu 2014 yılında yıktığını düşünüyor.

Uydu görüntüleri uzmanı manastırın 2014’ün Ağustos veya Eylül aylarında yıkılmış olabileceğini söyledi. Yapılan açıklamada, taş duvarların un ufak edildiği, buldozerler, ağır araçlar, balyozlar ve patlayıcılarla taş duvarların toza çevrilerek her şeyin imha edildiği belirtildi.

Erbil’de yaşayan Musullu rahip Paul Thabit Habib, Hristiyan tarihinin barbarca yerle bir edildiğini belirterek “Bunu bizi Irak’tan atmak ve bu topraklardaki varlığımızı bitirme girişimi olarak görüyoruz” dedi.

Aziz Elijah manastırı

Aziz Elijah manastırı

IŞİD, Irak ve Suriye’de Hristiyanların mal ve mülklerine el koyuyor, bölgeyi terk etmeye zorluyor. Kalanlara ise İslam dinine geçmeleri konusunda baskı yapıyor ve özel vergiler getiriyor.

IŞİD, Irak’ta Nimrud, Hatra ve Nineveh kentlerinde bulunan çok sayıda tarihi eseri, manastır ve kiliseyi yok etmişti. Yıkılan eserler arasında Suriye’deki antik kent Palmira da bulunuyor.

Asurlu rahipler tarafından altıncı yüzyılda inşa edilen ‘Aziz Elijah Manastırı’, daha sonra Katolik kilisesinin emrine geçti. Rahip Habib, manastırın ‘Hristiyanlar için ruhani bir ziyaret yeri’ olduğunu ve dini törenler ile günah çıkartmaların yapıldığını söyledi.

ABD ordusu Irak işgali sırasında manastırı üst olarak kullanmış, daha sonra boşaltmıştı.


BBC

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login