IŞİD 10. Yüzyıldan Kalma Tarihi Manastırı Havaya Uçurdu

IŞİD, Musul’un Kuzeyinde bulunan 10. yüzyıla tarihlenen bir Keldani Katolik Kilisesini havaya uçurdu ve yakınındaki mezarlığı buldozerlerle yıktı.

Assur arkeoloğu, Kültürel Varlıklar ve Yerel İşler Direktörü Nineveh Yakou, manastırın Işid militanları tarafından patlatıldığını söyledi.

Musul’un kuzeyinde bir tepe üzerinde Ba’werah Mahallesi’nde ve Dicle Nehri’nin diğer tarafında bulunan bina, 10. Yüzyılda Doğu Assur Kilisesi tarafından kurulmuştu fakat daha sonra 1846 yılında Keldani Katolik Kilisesi tarafından yeniden inşa edilmişti.

Işid’in Irak’ın kültürel varlıklarına saldırdığını ve bu manastırın da kültürel miras olarak sınıflandırıldığını hatırlatan Yakou: “Mevcut manastır, Assur kalıntılarının bolca bulunduğu bir arkeolojik alana inşa edilmişti. Bu yapı Assur’dan bizim kültürümüze olan sürekliliği gösteren çok önemli bir yapıydı. “ dedi.

Manastıra yapılan saldırı, Işid’in Musul’un yakınlarında bulunan 2000 yıllık tarihi şehirler; Hatra ve Nimrud’a saldırmasından sonra gerçekleşti.  Işid iki hafta önce de Musul Müzesi’nde tarihi eserleri parçalarken bir video yayınlamıştı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login