IŞİD Palmira Antik Kenti’ni Ele Geçirdi

Terör örgütü IŞİD, günlerdir girdiği şiddetli çatışmalardan sonra Suriye’nin antik kenti Palmira’nın tam kontrolünü ele geçirdi ve hükümet birliklerini geri çekilmeye zorladı.

Dünyanın en mükemmel antik kalıntılarından bazılarına sahip olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Palmira’nın yıkıma uğrayacağı konusunda kaygılar giderek artıyor. Palmira Antik Kenti’nin içinde bulunduğu Tadmur’un kuzeyini daha önce ele geçiren IŞİD militanları, askerler tarafından geri püskürtülmüştü. Fakat durumlar daha sonra kötüye gitti.

IŞİD militanları daha önce Irak’ta, İslam’dan önce yapılmış, içlerinde Hatra ve Nimrud’un da bulunduğu antik kentleri yok etmişti.

Suriye devlet televizyonu, IŞİD tehlikesine karşın vatandaşların bölgeden tahliye edildiğini duyurdu. Palmira aktivistlerinden Ömer Hamza ise BBC’ye yaptığı açıklamada, bölgenin çoktan IŞİD ve hükümet tarafından atılan bombaların kurbanı olduğunu söyledi.

Tadmur’un doğusunda çok şiddetli çatışmaların olduğunu söyleyen Hamza, tarihi eserlerin çoğunun şehrin güneyinde olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti; “Bu tarihi eserler, IŞİD’in kontrolündeki tarım arazileri ve şehir arasında bulunuyor. Tarihi eserler için koruma önlemi alınmaksızın buralar bombalandı.”

Palmira’dan yüzlerce heykel IŞİD tehlikesine karşı daha güvenli yerlere taşınmıştı fakat taşınamaz eserler bir anlamda kaderine terk edildi.

Suriye Eski Eserler Bakanı, bunun bütün dünyanın savaşı olduğunu söyledi ve IŞİD’i antik kentlerden uzaklaştırmak için askeri koalisyon çağrısında bulundu.

Palmira Antik Kenti

Suriye’de UNESCO Kültürel Miras Listesi’nde bulunan 6 tarihi alan var. Birlemiş Milletler, Palmira da dahil olmak üzere bu alanlardan dördünün askeri amaçlar için kullanıldığını bildiriyor. UNESCO’ya göre Kasım’da, Palmira nekropolünden iki düzine mezar büstü ve bir çocuk mezar taşı kaçırıldı. 1. ve 2. yüzyıl arasında Palmira sanatı ve mimarisi, Greko-Roman tekniklerini yerel ve Pers ögelerle birleştiren bir karaktere sahipti.

Palmira’da 1. ve 2. yüzyıldan kalma tapınaklar ve sütunlu yol, o dönemin en iyi korunmuş eserleri arasında yer alıyor. Palmira Antik Kenti aynı zamanda “Çölün Gelini” olarak da biliniyor.

bbc, dailymail

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login