IŞİD Assur Şehri Nimrud’u Yerle Bir Etti

Irak hükümetinin yaptığı açıklamaya göre, İslami terör örgütü IŞİD, Perşembe günü Irak’taki Assur şehri Nimrud’a büyük zarar verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi facebook sayfasından yaptığı açıklamada, cihatçıların ülkenin tarihi mirası üzerine yaptıkları son saldırıda, tarihi Nimrud kentini ağır araçlarla yerle bir etti.

Irak Eski Eserler Bakanlığından bir yetkili de, yıkımın Perşembe günü öğle namazından sonra başladığını ve kamyonların bölgede tespit edilmiş bazı eserleri çekmek için kullanılmış olabileceğini söyleyerek haberi doğruladı.

Yetkililer ayrıca şu ana kadar bölgenin ne kadar tahrip edildiğini bilmediklerini söylediler.

MÖ. 13. Yüzyılda kurulan Nimrud şehri, Dicle Nehri üzerinde Musul’un yaklaşık 30 kilometre güneydoğusunda yer alıyor. Irak’ın ikinci kenti ve IŞİD’in ise ana merkezi.

IŞİD, Musul Müzesi’ndeki tarihi eserleri parçaladığı videoyu yayınlanmasından bir hafta sonra Assur Dönemi’ne ait bir değerli alana daha saldırmış oldu. Video dünya çapında bir şok etkisi yarattı. Bazı arkeologlar ve kültürel miras uzmanları bu olayı, 2001 yılında Afganistan’da Bamiyan Budalarını parçalayan Taliban ile karşılaştırıyor.

Cihatçıların islam görüşlerine göre statüler, idoller ve tapınaklar, müslümanların inancının erken dönemlerinde bozulmalara yol açtı.

dailymail

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login