Fetva Verildi: Sfenksleri ve Piramitleri Yıkmamak Günahtır

Geçtiğimiz günlerde Katar merkezli islami bir internet sitesinden Mısır’da bulunan ve dünyanın en önemli antik eserlerinden olan ünlü sfenks ve piramitlerin yıkımı için fetva yayınlandı. Mısır basınında oldukça geniş bir yer bulan fetvada sfenks ve piramitlerin islama aykırı olduğu ve yıkılmaları gerektiği belirtildi.

Mısır’da ayrıca bu fetvaya destek veren başka islami portallar da bulunmakta ve bu kişi ve kişiler tarafından yazılan yazılarla bunun dini görev olduğu belirtilmekte. Ayrıca son dönemde gündeme gelmesiyle ve Mısır televizyonlarında tartışmalara konu olmasına rağmen fetvanın ilk yayınlandığı tarih Aralık 2012.

Fetvada şu ifadelere yer verilmekte: “Anıtların yıkılması şeriat kanunları içerisinde şart koşulmuştur. Bunu engelleyen otoriteler ve destek olmayan Müslüman kesim büyük bir günah işlemektedir.” Fetva bu minvalde devam etmekte ve halk tabanına bu düşünceyi yaymak adına dinin her alanı kullanılmakta (oldukça tanıdık).

Katar Fetvacılara Büyük Destek Vermekte

Katar’da bu tür fetvaların yayınlandığı ve Katar hükümeti tarafından kontrol edilen bazı siteler dahi bulunmakta. Özellikle bu fetvanından doha desteği sayesinde bu kadar yayıldığı düşünülmekte. Çünkü Mısır’da 2013 yılında Müslüman kardeşler hükümetinin bir darbe ile devrilmesinden sonra Mısır Katar ilişkileri gittikçe gerginleşti.

Fetvaların yayınlandığı site

Ortadoğu’da Tehlike Çanları Daha Güçlü Çalmaya Başladı

Sitede ayrıca buna benzer birçok diğer acımasız fetvaları ve bunu kanıt oluşturmak adına yazılmış tarihi araştırmaları da bulmak mümkün. Tabi bunlar bir kenara, olayı kültürel miras açısından ele alırsak. Orta doğuda kültürel miras açısından tehlike çanları artık daha güçlü çalmakta. Ataecdatdindaşlıksoy gibi kavramlar üzerinden tekrar şekillenmeye başlayan Orta doğu’da, binlerce yıllık insan birikimi kültürel miras ise soydaşını bulamadığı sürece hep tehlike altında kalacak gibi duruyor.

Her ne kadar bir komplo teorisi üretmek istemesek de son dönemdeki tablo şunu gösteriyor ki, daha öncelerde Taliban ile özdeşleşen ve onlarca mirası yok eden aptal düşünce dinamikleri kendine Yakın doğu coğrafyasında her geçen gün daha fazla sempatizan toplamakta ve daha korkutucu bir hal almakta.

AlArabia

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login