IŞİD Arkeolojiyi Yasakladı

IŞİD’in dağıttığı belgeler, Sünni terörist grubun günlük hayat üzerindeki kontrolünün ne kadar genişlediğini ortaya koyuyor. IŞİD’in Irak ve Suriye’deki kontrolü artık doğum belgelerinden, aşılama programlarına, balıkçılık yöntemlerinden, kira anlaşmazlıklarına ulaşıyor. Üniversitelerin de IŞİD kontrolü altında olmasıyla, demokrasi ve politik düşünce, otel işletmeciliği, turizm ve arkeoloji bölümleri de artık ders vermiyor.

Araştırmacı Aymenn Al-Tamimi, CNN’le yaptığı görüşmede IŞİD’in resmi mührü olan duyuruları paylaştı.

Al-Tamimi CNN’e yaptığı açıklamada “Arkeolojinin yasaklanması şaşırtıcı değil. Bunu IŞİD’in antik eserleri tahrip  ve yok etmesinde de görüyoruz. IŞİD, İslam öncesi eserleri cehalet dönemi olan cahiliyenin kalıntıları olarak görüyor. Arkeolojiyle olan esas problemleri, bu disiplinin İslamiyette kesinlikle yasak olan puta tapınmaya dönüşmesi” diyor.

IŞİD geçen yaz Irak şehri Musul’u ele geçirdiğinde, IŞİD liderleri şehre istikrar getirebileceklerini göstermek için günlük hayatı en hızlı şekilde devam ettirmek istedi. Bu yüzden şehre girişlerinden 4 ay sonra hızlıca Musul Üniversitesi’ni tekrar açtılar.

Nitekim 18 Ekim 2014’te açılacağı bildirilen üniversiteleirn ders programı oldukça değişmişti. Gönderilen bildiride demokrasi ve politik düşünce, otel işletmeciliği, turizm ve arkeoloji bölümlerinin tekrar açılmayacağı söyleniyordu.

Al-Tamimi otellerin de kapatılarak kiraya verildğini ya da ev olarak ailelere verildiğini söyledi.

Bu duyuru, Musul Üniversitesi’nin 18 Ekim 2014’te açılacağını, ama başkalarının yanında arkeoloji ve felsefe departmanlarının kapalı kalacağını bildiriyor. Çalışanların bütün “Irak Cumhuriyeti” ibarelerini “İslam Devleti” ile değiştirmeleri söyleniyor. fotoğraf: Aymenn Al-Tamimi

CNN

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login