IŞİD’in Tarihi Eser Kaçakçılığı Yıkım Videoları ile Gizleniyor

Terör örgütü IŞİD, Irak’ın arkeolojik yerlerinde yaptığı yıkımların videosunu yurtdışına yaptığı tarihi eser kaçakçılığını gizlemek için yayınlıyor. IŞİD’in en büyük kaynaklarından birinin tarihi eser satışından elde ettiği paralar olduğu biliniyor. Ayrıca bu kaçakçılığın da birçoğunun Türkiye üzerinden yapıldığı düşünülüyor.

Önce Kazıyorlar, Sonra Patlatıyorlar

Irak Tarihi Eser ve Kültürel Miras Kurulu Başkanı Hüseyin Raşit, IŞİD’in yayınladığı videoların aslında tarihi eserlerin sistematik biçimde yağmalanmasını gizlemek için olduğunu belirtti.

Daha önce yayınlanan bir videoda IŞİD militanları, Irak’ta bulunan Assur kenti Nimrud’ta kanatlı boğa heykellerini balyozla parçaladıkları ve Aşurnasirpal’in sarayını patlattıkları görülüyordu. Hüseyin Raşit, “Bölgedeki tarihi eserleri ele geçirmek için önce kazı yaptıklarını, daha sonra bu olayın üstünü örtmek için sarayı yıktıklarını düşünüyoruz” dedi.

IŞİD’in Büyük Gelir Kaynağı

IŞİD’in tarihi eser yağmacılığından ne kadar gelir ettiği bilinmese de, gerek müzelerden çaldığı nesnelerin doğrudan satışı üzerinden, gerekse bulundukları bölgelerdeki alanları kazan yağmacı çeteleri vergilendirerek çok büyük bir gelir elde ettiği düşünülüyor.

Çeşitli uydu görüntüleri ve tanıkların ifadeleri, IŞİD’in tarihi bölgelerde eserleri topladığı kanısını kuvvetlendirirken, Kültürel Miras Kurul Başkanı Raşit, kraliyet sarayından çaldıkları mücevherlerin milyonlarca dolar değerinde olduğunu söylüyor.

Musul Müzesi’nin yıkım Videosu Bunun Kanıtı Olabilir

Musul’un sürgündeki valisi Asil Nujaifi, IŞİD’in yayınladığı Musul Müzesi Yıkım videosundan sonra ilginç açıklamalarda bulunmuştu. Nujaifi, müzedeki tüm eserlerin yok edilmediğini en azından 7 önemli eserin uluslararası piyasaya sürülmek adına çalınmış olduğu konusunda uyarmıştı. Videoyu incelemelerinden sonra 7 önemli eserin kayıp olduğunu öne süren Nujaifi, bu eserlerin satılmak üzere alındığını söylemişti.

Eserler Türkiye Üzerinden Kaçırılıyor

Nujaifi, IŞİD tarafından satılmak üzere kaçırılan eserlerin  Türkiye ve Lübnan üzerinden piyasaya sürüleceğini ve bu piyasanın bu ülkelerce kolaylıkla durdurulabileceğine inandığını söyledi.

IŞİD’e Aracılık Yapan Ahmed İtiraf Etmişti

Aracılardan biri olan ve şu an Türkiye’nin güneyinde bir kentte yaşayan bir Ahmed, içinde tarihi eserler bulunan bir battaniyeyi BBC’den kendisiyle kontak kuranlara göstermişti. Battaniye içinde son birkaç ay içinde IŞİD tarafından yapılan kazılarla ortaya çıkarıldığını belirttiği hayvan, insan figürinleri, bardaklar, vazolar, paralar bulunmaktaydı.

Neolitik Döneme Ait Bir Eser 1,1 Milyon Dolara Satılmış

Ahmed ayrıca MÖ. 8500 yıllık olduğu düşünülen bir eserin 1.1 milyon dolara satılabildiğini gördüğünü belirtmişti. Eserleri kazıları yapan kaçakçılardan aldığını sonrasında kendisinin Türkiye’deki tüccarlar ile bağlantıya geçeceğini ve onların da bu eserleri Avrupa’daki alıcılara aktaracağını söylemişti.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login