IŞİD Şimdi de Musul’daki 2,000 Yıllık Asur Başkenti Surlarını Hedef Aldı

IŞİD Irak’ta halifeliğini ilan ederken bu sefer gözüne imha etmek için başka bir tarihi yer kestirdi. Musul çevresindeki vatandaşlar, Süryani haber sitesi Ankawa’ya, militanların Asur Başkenti Ninova’nın MÖ 700 yılına tarihlenen surlarını patlatma planları olduğunu söyledi.

İsmini vermek istemeyen kaynaklar, IŞİD liderlerinin surlar arasında bubi tuzakları kurma emri verdiklerini bildirdi. Eğer Irak ordusu bölgeyi kurtarmaya çalışırsa, militanların “tarihi surları bombalama işini yerine getirmeleri” gerekiyor.

Ninova duvarlarını Asur Kralı ve II.Sargon’un oğlu Kral Sanherib’in yaptırdığı düşünülüyor. Sanherib MÖ 704’te tahta çıktıktan sonra şehri yeniden inşa etmişti. Ninova şehri Asur başkenti olduğu sırada şehri saldırılardan korumak için yapılan duvarlar şehrin etrafında 12 km boyunca dolaşıyor. Ninova şehri o kadar önemliydi ve Sanherib’in katkıları o kadar büyüktü ki, bazı arkeologlar Babil’de olduğu düşünülen Asma Bahçeler’in yapımı ve onarımının da Senaherib tarafından yapıldığını düşünmeye başladı.

IŞİD modern Ninova şehrinin olduğu, “Süryanilarin Irak’taki son kalesi” olarak görülen bölgeye Ağustos başında taşındı. 200.000’in üstündeki Süryani Duhok ve Erbil’e kaçtı.

Yunus’un Türbesi de Havaya Uçuruldu

Militanlar Irak’ın ikinci büyük şehri Musul’u Haziran’da ele geçirdiklerinde Hristiyanlar ve Müslümanlar için önemli olan türbe ve kabirleri tahrip etmeye başladılar, çünkü bunların gerçek İslam’ı çarpıttığını ve Tanrı dışında başka varlıklara tapınmayı teşvik ettiğini düşünüyorlar. Temmuz’da IŞİD, Kuran ve İncil’den bilinen Hz Yunus’un türbesini havaya uçurdu. Türbe MÖ 8. yüzyılda inşa edilmişti ve Saddam Hüseyin tarafından yenilenmişti.  Türbe popüler bir ziyaret yeriydi.

İncil ve Kuran’daki inanca göre, Hz Yunus, Ninova şehrine peygamber olarak gönderilmiş fakat sonra bu işten kaçıp bir gemiye binmişti. Bunun üstüne Tanrı denizde bir fırtına çıkardı, ve gemidekiler ancak Yunus’u denize atarak kendi canlarını kurtardılar.  Yunus, denize atıldıktan sonra Tanrı’ın gönderdiği bir balık tarafından yutuldu. Balığın midesinde hatasını anlayıp dua ettikten sonra balığın karnından canlı kurtulan Yunus, Ninova’ya döndü ve insanları gelecek kıyamete karşı uyardı. Daha sonra insanların tapınmaya başladığını gören Tanrı, Ninova’lıları azaptan kurtardı.

Bu hikaye o kadar önemliydi ki, Hristiyan Süryanilerin, daha sonra başka Ortodoks Hristiyanlar tarafından da kabul edilen, Ninova Orucu’nu başlatmalarına yol açtı. 3 günlük oruç, Yunus’un Ninova’ya yaptığı 3 günlük yolculuğu ve balığın karnında geçirdiği 3 günü temsil ediyor. Oruç ayrıca Irak’ta 9. Yüzyılda gerçekleşen vebayla da ilişkilendiriliyor. Efsaneye göre piskopos Tanrı’nın onları bağışlaması için 3 günlük orucu başlattı ve bundan sonra veba yok oldu.

IŞİD Tarihi Hedef Alıyor

IŞİD militanları daha önce de bölgede birçok eski yapıyı hedef aldı. Musul’da 840 yıllık bir minareyi yok etmeye çalıştıklarında, önce kendilerini öldürmeleri gerektiğini söyleyen halk tarafından engellendiler. Türkiye’de ise IŞİD’in Halep’teki Süleyman Şah Türbesi’ne saldıracağı korkusu başlamıştı. Türbe, Suriye Fransız hakimiyeti altındayken, Türk bölgesinde, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman’ın dedesi Süleyman Şah için yapıldı. Nisan’da türbeyi korumak için güvenlik gönderilmişti.

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply