Soy Geçmişi Parmak İzi ile Saptanabilir

Yeni bir çalışma, insanların soy geçmişini parmak izi özelliklerine bakarak tespit etmenin mümkün olduğunu ortaya çıkardı. Bu keşif, özellikle antropolojik araştırmalar açısından önemli uygulamaları da beraberinde getirebilir.

Soy Geçmişi Parmak İzi ile Saptanabilir

F: Vikipedi

Kuzey Karolina Üniversitesi Antropoloji Profesörü Ann Ross, “Bu çalışma, konuya bu kadar detaylı şekilde yaklaşan ilk çalışma ve buluntular kesinlikle umut vaat ediyor.” dedi. “Ancak daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Daha büyük bir örneklem grubu üzerinde çalışarak daha farklı soy geçmişine sahip bireyler üzerinde de incelemeler yapılmalı.”

Antropologlar insan çeşitliliklerine odaklandıkları için, parmak izine dayalı araştırmalarını yıllardır sürdürüyorlardı. Ancak bu araştırmada, desen türleri ve kıvrımların sayısı gibi 1. Seviye detaylara odaklanıldığı gibi, ceza hukuku bağlamında adli tıpta kullanılan parmak izi analizleri ile parmak izi kıvrımlarının birbirinden ayrıldığı çatallanma yerleri gibi 2. Seviye detaylara da odaklanıldı.

Bu araştırma için, araştırmacılar, 61 Afro-Amerikan kadın, 61 Afro-Amerikan erkek, 61 Avrupa-Amerikan kadın ve 60 Avrupa-Amerikan erkeği içeren toplam 243 kişinin sağ işaret parmağının 1. ve 2. Seviye detaylarını incelediler. Bu kişilerin parmak izlerinde, cinsiyete ya da soy geçmişine özel herhangi bir desen farklılığı olup olmadığına bakıldı.

Araştırmacılar, erkekler ile kadınlar arasında kayda değer farklılıklara rastlamazken, parmak izlerinin 2. Seviye detaylarına bakıldığında Avrupa-Amerikan soyundan olan insanlar ile Afro-Amerikan soyundan olanlar arasında önemli farklılıklar olduğu görüldü.

Ross, özellikle küresel nüfus yapıları alanında çalışan antropologların ilgi alanına giren parmak izlerinin belirli bir değişiklik seviyesine sahip olduğunu gördüklerini ve artık 2. Seviye detaylara bakılmaya başlanması gerektiğini belirtti. Ancak konu ile ilgili daha çok araştırma yapılması gerektiğini de tekrar sözlerine ekledi.

North Carolina State University

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login