Orkney’de 5.000 yıl Öncesine Ait Parmak İzi Bulundu

Orkney’de yaklaşık 5.000 yıl önce yaşamış bir çömlekçi tarafından kilden yapılan bir çömlekte parmak izi bulundu.

Parmak izi Ness of Brodgar’da bulundu. C: Jan Blatchford

Söz konusu parmak izi, Ness of Brodgar arkeolojik alanında, çömleğin günümüze ulaşan bir parçası üzerinde keşfedildi.

Arkeologlar, 2006 yılından bu yana Neolitik Orkney Dünya Mirası Alanı’nın merkezindeki yapılar kompleksinde kazı yapıyorlar.

Yaklaşık 5.000 yıl önce bir çömlekçi, parmağını ıslak kile bastırdıktan sonra kuruyarak günümüze ulaşan parmak izini ortaya çıkarmak için görüntüleme teknolojisi kullanıldı.

(Tarih Öncesi Ressamların Cinsiyeti Parmak İzleriyle Belirleniyor)

Çömlekçinin parmak izi, İngiltere’deki en büyük Geç Neolitik Yivli çanak çömlek koleksiyonundan elde edilen devasa kil parçaları topluluğundan bir çömlek parçasını inceleyen seramik uzmanı Roy Towers tarafından tespit edildi.

Parmak izi olduğundan şüphelenilen izi doğrulamak için Yansıtma Dönüşümü Görüntüleme (RTI) tekniği kullanıldı. Süreç, her biri farklı bir kontrollü ışık kaynağına sahip bir öznenin birden fazla fotoğrafının çekilmesini içeriyor.

Bunlar, her açıdan aydınlatılabilen ve ekranda yakından incelenebilen nesnenin oldukça ayrıntılı bir modelini oluşturmak için bilgisayar yazılımı kullanılarak birleştirilir. Ortaya çıkan görüntüler, genellikle normal inceleme sırasında görülemeyen yüzey ayrıntılarını ortaya çıkarır.

Parmak izi, parmağını ıslak kile bastıran bir çömlekçi tarafından yapıldı. C: Jan Blatchford

Bu çalışmada ise RTI tekniğinin Jan Blatchford tarafından çalışması, Ness of Brodgar’da karşılaşılan tek parmak izini doğruladı ve kaydetti.

Araştırmacılar eski parmak izlerinin nadir olmadığını ve bunlar üzerine birkaç yıldır araştırma yapıldığını söylüyor.

Arkeologlar, Brodgar Ness parmak izinin analizinin çömlekçinin cinsiyetini ve yaşını ortaya çıkaracağını umuyor.

Kazı direktörü Nick Card, “Ness of Brodgar gibi yüksek statülü bir sitede, güzel binaları ve büyüleyici eserleri ile bu inanılmaz kompleksin arkasındaki insanları unutmak çok kolay olabilir. Ancak bu keşif, bu insanları gerçekten odak noktasına getiriyor.” diyor.

“Parmak izini bulmak işimizi büyük ölçüde etkilemeyecek olsa da, bize 5.000 yıl önceki Neolitik Orkney halkıyla son derece kişisel, dokunaklı bir bağlantı sağlıyor.”


BBC. 24 Nisan 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login