Orkney Adalarındaki Mezarlar, Kadınların Göçünü Gösteriyor

Tunç Çağı’nda Avrupa kıtasından çok sayıda kadının, Orkney Adaları’na göç ettiğini gösteren kanıtlar keşfedildi.

Antiquity dergisinde yayımlanan makalede araştırmacılar, Orkney’in en kuzeyindeki adalardan biri olan Westray adasında bir Tunç Çağı mezarlığına gömülen insanların kalıntılarına ilişkin raporlarını anlatıyor.

Yaklaşık 4.500 yıl önce, Avrupa’daki Tunç Çağı’nda Orkney Adaları’nda yaşayan insanlar, çok sayıda taş yapı ve mezar odası inşa ettiler. Önceki araştırmalar, orada yaşayan insan topluluğunun bir tarım yerleşimi oluşturduğunu göstermişti. Bu tür çalışmalar, çok sayıda ev ve diğer yapıları ve ayrıca bir mezarlığı ortaya çıkarmıştı.

(İlgili: Orkney’e Yapılan Tunç Çağı Göçüne Kadınlar Öncülük Etmiş)

Bu yeni çalışmada araştırmacılar, orada yaşayan insanlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için mezarlıktaki kemiklerin DNA analizini yaptılar.

Araştırmacılar, mezarlığın öncelikle sadece üç geniş aile için mezar yeri olduğunu buldular. Araştırmacılar ayrıca mezarlıktaki erkeklerin, adaya ya da çevredeki bölgeye daha eskiye uzanan bağları olduğunu buldular. Kadınların bağları ise daha çeşitliydi. Kadınların bazılarının yerel bağları olsa da, birçoğu Avrupa kıtasından gelmişti ve bu da adaya göç ettiklerini düşündürüyor.

Araştırmacılar genel olarak mezarlıkta, cinsiyetler, statü veya zenginlik arasında hiçbir ayrım bulamadılar. Görünüşe göre orada gömülü olanların hepsine aynı şekilde davranılmıştı. Araştırmacıların iddiasına göre bu bulgu, kadın göçmenlerin topluluğa kabul edildiğini gösteriyor.

Kalıntıların adada nispeten istikrarlı bir nüfusa işaret ettiği de ortaya çıktı. Bu da orada doğan bazı insanların bunu yapabildikleri zaman terk etme ihtimaline işaret ediyor.

Araştırmacılar ayrıca, göç eden kadınların muhtemelen kendi kültürlerinin özelliklerini de beraberlerinde getirdiklerini öne sürüyorlar. Örneğin bazıları muhtemelen Avrupa’nın daha ılıman bölgelerinden gelen Beaker kültüründen insanlardı. Bu tür gruplar, yakın topluluk bağları ve kadınlar oraya taşınırken Orkney’deki topluluklara da sıçramış olabilecek ileri tarım teknikleriyle biliniyordu.


Phys. 3 Mayıs 2022.

Makale: Moore, H., Wilson, G., Challanain, M. N., McCormick, M., Marshall, P. D., Dulias, K., … & Edwards, C. J. (2022). Migration and community in Bronze Age Orkney: innovation and continuity at the Links of Noltland. Antiquity, 1-19.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login