IŞİD 2700 Yıllık Assur Başkenti Duvarlarını Bombaladı

Daha önce IŞİD’in insan kültür ve mirasını hedefleri arasına koyduğu sızan haberler arasındaydı. Geçtiğimiz Salı günü, IŞİD’in antik Ninova Duvarı’nın büyük parçalarını bombaladığı ortaya çıktı.

Musul’dan gelen haberlere göre IŞİD militanları, Asur Başkenti Ninova’nın MÖ 700 yılına tarihlenen duvarlarının büyük parçalarını ve düzlüklerini bombalı saldırıyla havaya uçurdu. Yapılan açıklamada terörist grubun, saldırıyı ağır patlayıcılarla gerçekleştirdiği belirtildi. Ayrıca uluslararası kuruluşların insanlık tarihine yapılan bu saldırı için tavır almasının beklendiği söylendi.

Ninova Duvarı’nın Önemi Nedir?

Ninova Duvarı, Ortadoğu’nun ve Irak’ın en göze çarpam arkeolojik anıtlarından biriydi. Ninova Duvarları’nı Asur Kralı ve II.Sargon’un oğlu Kral Sanherib’in yaptırdığı düşünülüyor. Sanherib MÖ 704’te tahta çıktıktan sonra şehri yeniden inşa etmişti. Ninova şehri Asur başkenti olduğu sırada şehri saldırılardan korumak için yapılan duvarlar şehrin etrafında 12 km boyunca dolaşıyor. Ninova şehri o kadar önemliydi ve Sanherib’in katkıları o kadar büyüktü ki, bazı arkeologlar Babil’de olduğu düşünülen Asma Bahçeler’in yapımı ve onarımının da Senaherib tarafından yapıldığını düşünülmeye başlandı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply