Amphipolis Mezarında Gömülü Olması Muhtemel 12 Kişi

Arkeologlar Amphipolis mezarında kimin yattığını bulmaya adım adım yaklaşırken, bir yandan da teoriler üretilmeye devam ediliyor. Arkeologlar ve dünyanın çeşitli yerlerinden uzmanlar, konu hakkında birbirinden farklı görüşler bildiriyor. İşte mezarda gömülü olması muhtemel kişilerden en popüler olanları:

1- Olympias

Büyük İskender’in annesi ve Makedonya kralı II. Philip’in eşi. Aynı zamanda Epirus kralı Neoptolemus’un kızı. Cassender tarafından MÖ. 316 yılında taşlanarak öldürtüldü.

2- Androsthenes, Laomedon ve Nearchus

Büyük İskender’in Amphipolis’le oldukça yakın ilişkileri bulunan üç amirali. Androsthenes ve Laomedon burada doğmuştu. Nearchus ise ya burada doğdu ya da buraya sürgün edildi.

3- Cassander

Antipater’in oğlu. Asya’da Büyük İskender’in ordusunu takip etmedi. Babası ile beraber Makedonya’da kaldı ve Polyperchon ile savaştı. Fakat en sonunda Büyük İskender’in oğlu Heracles’i öldürdüğünde onunla anlaşma sağladı. MÖ. 311 yılında Büyük İskender’in ikinci oğlu 4. İskender’i annesi Roksane ile beraber öldürttü. MÖ. 279 yılında ödemden öldü.

4- Polyperchon

II. Philip ve Büyük İskender’in altında görev yaptı. Büyük İskender’in ölümünden sonra MÖ. 324 yılında Asya’dan Yunanistan’a döndü. Antipater tarafından Makedonya vekili olarak atandı.

5- II. Philip

Bazıları Kral II. Philip’in mezarının Vergina’da olduğuna inanmıyor. Antik Yunanların Amphipolis’te ikinci bir anıtsal yapıya gömülmüş olabileceği söyleniyor.

6- Heracles

Annesi Barsine ile beraber öldürtülen, Büyük İskender’in oğlu.

7- IV. İskender

Büyük İskender ve Roksane’nin 20 yaşındaki oğlu. Cassander tarafından annesiyle beraber öldürtüldü.

8- Büyük İskender

Amphipolis’ten Asya’ya gitmişti. Fakat Jül Sezar gibi insanların mezarını ziyaret ettiğinden beri mezarının İskenderiye’de bulunduğu neredeyse kesin. Yine de bazıları Büyük İskender’in kemiklerinin Olympias tarafından Amphipolis’e taşındığı konusunda ısrar ediyor.

9- Hephaestion

Büyük İskenderin generali. Profesör Theodoros Mavrogiannis, Amphipolis mezarının Hephaestion’a ait olduğunu ve MÖ. 325 yılında Büyük İskender tarafından yapıldığını söylüyor.

10- Roksane

Büyük İskender’in karısı. MÖ. 323 yılında Büyük İskender öldükten sonra onun oğlunu doğurdu. Amphipolis’te Cassander tarafından MÖ. 310 yılında öldürüldü.

11- Antigonus Monophthalmus

Büyük İskender’in ordu generali. MÖ. 306 yılında krallığını ilan etti ve Cassander’den Makedonya’yı kendisine vermesini talep etti. 81 yaşında öldü ve görkemli bir törenle gömüldü.

12- Philip Arrhidaeus

Kral II. Philip’in oğlu. Büyük İskender’in ölümünden sonra III. Philip olarak krallığını ilan etti. Olympias’a karşı olan askerler tarafından öldürüldü. Kemikleri Cassander tarafından Aegae’ye taşındı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply