Ünlü Amphipolis Mezarı Kaderine Terk Edildi

Yunanistan’da bir yıl önce keşfedilen ünlü Amphipolis mezarı, gerekli önlemler alınmadığı için tehlikeye girdi.

Ünlü Amphipolis Mezarı Kaderine Terk Edildi

Bir yıl önce keşfedildiğinde tarihin en önemli arkeolojik keşiflerinden biri olarak gösterilen Amphipolis’in, Büyük İskender’in mezarı olduğu düşünülüyordu. Mezardan çıkan bulgular gün gün kamuoyuyla paylaşılıyordu ve herkes nefesini tutarak gelişmeleri takip ediyordu. Fakat mezarın Büyük İskender’e ait olmadığı geç olmadan anlaşılmıştı. Daha sonra arkeologlar, mezarın Büyük İskender’in annesi olabileceğini düşünmüşlerdi fakat bu bilgi de teyit edilememişti.

Kültür Bakanlığı yaptığı açıklamada, mezarın içinden çıkan iskeletlerin kimliklerinin belirlenebilmesinin üç ay alacağını belirtmişti. Sonrasında ise bölgede kazılar durdu ve mezar adeta kaderine terk edildi. Yunanistan’daki Ocak ayı seçimlerinden sonra anıt mezarı doğal etmenlerden korumak için çok az önlem alındı.

Eylül ayının başlarında Merkez Arkeoloji Kurulu, anıt mezarı korumanın yollarını tartışacak. Kayan topraklar ve sert kış koşulları mezara büyük zarar verdi ve tekrar gömülmesine neden oldu.

Mayıs ayında Kültür Bakanı Yardımcısı Nikos Xydakis mecliste yaptığı açıklamada, Amphipolis mezarının derhal restore edilmesi gerektiğini, aksi takdirde tekrar toprağa gömüleceğini belirtti ve acilen drenaj çalışmaları yapılmasını söyledi.

Ancak ünlü anıt mezar için henüz hiçbir çalışma yapılmadı. Finansman eksiklikleri herkesin elini bağladı. Bakanlık, anıt mezardaki acil işler için 200.000 euro tahsis edildiğini açıkladı.

Casta Tepesi’nin yamaçlarını korumak ve yağmur suyunu uzak tutmak, yapılması gereken en acil işler arasında bulunuyor. Ayrıca mezar dekorasyonlarının da güvenceye alınmaskı ve güçlendirilmesi oldukça önem taşıyor. Uzmanlar Amphipolis mezarında, kış gelmeden önce gerekli önlemlerin alınmasının altını çiziyor.

greekreporteramphipol

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login