Ünlü Amphipolis Mezarında İkinci Anıt Mezar Keşfedilmiş Olabilir

Yunanistan’daki Kasta Tepesi’nde yer alan ünlü Amphipolis mezarında, daha küçük ikinci bir anıt mezar olduğu iddia ediliyor.

Ünlü Amphipolis Mezarında İkinci Anıt Mezar Keşfedilmiş Olabilir

Edinilen bilgiye göre, Amphipolis’te daha önceden bilinen mezarın batısında ve iki metre derinlikte yeni bir mezar olabilir.

Kasta Tepesi’nde Thessaloniki Aristoteles Üniversitesi Uygulamalı Jeofizik Laboratuvarı, bölgede jeofizik araştırması yürüttü. Laboratuvar direktörü Grigoris Tsokas, “Gömülü bir mezarı tespit etmek: Amphipolis’teki Kasta Tepesi’nin Sırları” adlı bir sunum yaptı ve bölgede daha fazla kazı araştırmasına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Tsokas, “Yaptığımız çalışmada elde ettiğimiz üç boyutlu görüntüler ve direnç dağılımları burada bir şey olduğunu gösterdi. Tahminimiz burada ikinci bir anıt mezar olduğu yönünde. İlkinden çok daha küçük, iki metre derinlikte yer alıyor.” diyor.

Jeofizik araştırmaları tepenin kuzeydoğu tarafında, insan yapımı bir dolgu ile kaplı gömülü bir mezar olduğunu gösterdi.

“Kasta Hill’in jeofizik çalışması 2014’te atölyemize devredildi ve üniversite araştırmayı tam olarak finanse etti. Zaten tepeyi tamamen keşfettik ve verileri işledik. Daha sonraki araştırmalara devam edebilmemiz adına kazı izni gerekiyor. Şimdi bunun için fon arayışlarına devam ediyoruz.

Tsokas ayrıca mezarda bulunan küçük bir kömür parçasına yapılan radyokarbon tarihlendirmenin, MÖ. 300 yılına işaret ettiğini söyledi.

Amphipolis’te Büyük İskender’in Arkadaşı Hephaesteion’un Baş Harfleri Bulundu


Greek Reporter. 24 Kasım 2016.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login