Amphipolis Mezarına Ait Bazı Parçaların İstanbul’da Olduğu İddia Edildi

Yunan arkeologlar, ünlü Amphipolis mezarına ait mermer parçalardan birinin İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde sergilendiğini iddia ediyor.

Amphipolis mezarının girişindeki sfenksler.

Amphipolis mezarının girişindeki sfenksler.

Yunan arkeologlar, dünyanın çeşitli müzelerinde sergilenen fakat Yunanistan’ın güneyindeki Amphipolis mezarına ait olan en az 11 mermer parça tespit ettiklerini iddia ediyor. Bu müzelerden birisi de İstanbul Arkeoloji Müzeleri.

Bu iddia, Amphipolis mezarının keşfinde ve kazılarında çalışan uzmanlardan biri olan mimar Michalis Lefantzis’e ait.

Amphipolis mezarının dışardan görünümü.

Amphipolis mezarının dışardan görünümü.

Cumartesi günü Yunan gazetesi Vima’da yayımlanan Lefantzis’in konuşmasına göre, söz konusu üç müze, Paris’teki Louvre Müzesi, Los Angeles’taki Getty Müzesi ve İstanbul’daki İstanbul Arkeoloji Müzeleri.

Yunan arkeologlar, Casta Tepe’sindeki gizemli mezarın kime ait olduğu konusunda konuşmaktan hala kaçınıyorlar. Fakat Lefantzis’e göre mezardaki son araştırmalar, mezarın iç kısmının 200 metre çapında olduğunu ve 33 metre yükseklikte olduğunu gösterdi.

Mezar tepesinin üstündeki aslan heykeline dayanan Yunan arkeologlar, MÖ. 4. yüzyılda inşa edilen mezarın girişinin birçok dekoratif öğelerle süslenmiş olması gerektiğini söylüyor.

Amphipolis aslanına dayanılarak tümlenen friz.

Amphipolis aslanına dayanılarak tümlenen friz.

Gazetede yayımlanan habere göre, bu mermer süslemelerin izi, farklı ülkelerdeki üç müzeye kadar takip edilebildi ve onlarca yıldır o müzelerin koleksiyonlarının bir parçası. Lefantzis, 2014 yılında Yunan uzmanların, mezarın yüzlerce yıl önce soyulduğuna dair kesin kanıtlar elde ettiklerini söylüyor.

Mezarda iki yıl önce ortaya çıkarılan bulunan iskelet kalıntıları, mermer sfenks, Karyatid’ler (Kadın figürleri), mozaikler, çizimler ve diğer buluntular hala uzmanlar tarafından inceleniyor.

Yunan Kültür Bakanlığı’nın 2015 yılı Ocak ayında yaptığı açıklamaya göre, Amphipolis mezarında en az beş kişinin gömülmüş olduğu biliniyor.

Amphipolis Mezarına Ait Bazı Parçaların İstanbul'da Olduğu İddia Edildi

Mezar bulunduğundan beri, kime ait olduğu konusunda dünya çapında senaryolar yazıldı. Bazıları mezarın Büyük İskender’e ait olduğunu iddia ederken, bazıları ise Büyük İskender’in çocuğu ya da annesi olabileceğini ileri sürdü.

Arkeolojik kazı ekibinin başındaki Katerina Peristeri, bu anıtsal mezarın çok büyük bir ihtimalle, Büyük İskender’e yakın ve yüksek statülü bir Makedon’a ait olabileceğini söylüyor.

Amphipolis’te Büyük İskender’in Arkadaşı Hephaesteion’un Baş Harfleri Bulundu

Amphipolis Mezarının Rekonstrüksiyon Videosu


Xinhua

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login