Amphipolis Mezarında En Az 5 Farklı Kişi Olduğu Açıklandı

Bu sene oldukça yankı uyandıran ve Büyük İskender’in mezarı olabileceği düşünülen Amphipolis mezarında bulunan kemiklere yapılan incelemeler tamamlandı. Yunan Kültür Bakanı, kemiklerin en az 5 farklı kişiye ait olduğunu açıkladı.

Uzmanlar mezarda bulunan 550 kemikten 157 tanesini sistematik bir şekilde ayırmayı ve analiz etmeyi başardı. Bazı kemiklerin ise hayvanlara ait olduğu tespit edildi. Bu hayvan kemikleri incelenmesi için zooarkeologlara gönderildi. Diğer kemiklerin ise 5 farklı insana ait olduğu belirtildi. Ayrıca uzmanlara göre bu kemikler bir insan müdahalesiyle karıştırılmış!

Kültür Bakanı yaptığı açıklamada, testlerin ve analizlerin ilerleyen zamanlarda daha fazla bilgi vereceğini söyledi.

Analiz edilen kemiklere ait bilgiler şu şekilde:

Bir numaralı kişi, 60 yaşlarında ve 157 santimetre boyunda bir kadın. En çok kemiğin bu kadına ait olduğu tespit edildi. Bu kadının kemikleri mezar odasının içinde, mezar tabanından yaklaşık 1 m yükseklikte bulundu.

İki ve üç numaralı kişiler, 35-45 yaşları arasında iki erkek. Genç olan 168 santimetre boyunda ve bıçak gibi bir alet tarafından yapılan kesik izleri var. Bu izler büyük ihtimalle bu kişinin ölümüne sebep olmuş ve hiçbir iyileşme belirtisi görülmüyor. Daha yaşlı olan ise 162 santimetre boyunda ve sağ kol kemiğinde daha sonradan iyileşmiş bir kırık tespit edildi. İki erkekte de osteoartrit izleri bulundu.

Dört numaralı kişi, henüz yeni doğmuş ve cinsiyeti belirlenemeyen bir bebek.

Beş numaralı kişi, yakılarak gömülmüş ve cinsiyeti ve yaşı hakkında bir şey söylemek mümkün değil, fakat büyük ihtimalle bir yetişkindi.

Bir numaralı kişi

 

iki numaralı kişi

 

İki numaralı kişiye ait kesik izleri

 

iki numaralı kişiye ait kesik izleri

 

iki numaralı kişiye ait kesik izleri

 

üç numaralı kişi

 

dört numaralı kişi

 

beş numaralı kişi

 

beş numaralı kişi

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply