Neolitik Yunan Mezarında Devam Eden Aşk

Yunanistan’ın Diros Mağarası’nda yürütülen kazıda arkeologlar, birbirini sıkıca kucaklayan iki iskelet buldu. Nadiren bulunan bozulmamış mezarda, biri erkek biri kadın, iki gencin sarılarak gömüldüğü görüldü.

neolitik önem mezarında sarılan çiftler

Bir başka samimi çift ise, Aleopotrypa Mağarası etrafında yer alan Xagounaki kazısında, oldukça sağlam şekilde kırık ok uçları ile birlikte bulundu. Kazı, 5 yıllık Diros Kazı Projesi kapsamında gerçekleştiriliyor.

Aynı döneme tarihlenen çift mezarları sık karşılaşılan bir durum değil ve özellikle oldukça nadir bir arkeolojik buluntu. Dahası kucaklaşma pozisyonundaki çift gömüleri inanılmaz derecede ender rastlanan bir durum ve Diros Mağarası’ndaki ise dünya çapındaki bilinen en eski kucaklaşmalı çift mezarlarından. Radyokarbon analizlerine göre Diros Mağarası’ndaki bu gömü milattan önce 3800 yılına tarihleniyor. Ayrıca kemiklere yapılan analizler de bu gömüdeki bireylerin birinin erkek diğerinin ise kadın olduğunu doğruladı.

MÖ. 4200 ila 3800 yılları arasına tarihlenen Geç Neolitik Dönem tabakalarında, çömlek(pithos) içine gömülmüş bir çocuk ve hiç bozulmamış bir bebek mezarı da bulundu.

Neolitik Yunan Mezarında Devam Eden Aşk

2014 yılında tamamlanan projenin amacı, bölgenin araştırmasını tamamlamak ve Alepotrypa Mağarası kazı sonuçlarının yayına hazırlanması idi. Proje kapsamında yapılan araştırmalar ve analizler, mağaranın Geç Neolitik Dönem boyunca (MÖ. 6000- MÖ. 3200) yerleşim ve gömü alanı olarak uzun süreli  kullanıldığı doğruladı.

Neolitik Yunan Mezarında Devam Eden Aşk

greekreporter.com

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply