Dinozorlar Mantarla Kafayı Bulmuş Olabilir

Halüsinojen etki gösteren mantarlar dinozorlar kadar eski. Yapılan yeni bir araştırma, aynı zamanda bu mantarların dinozorlar tarafından yendiğini ve dinozorları “uçurduğunu” öne sürüyor. Araştırmacılar öncelikle bu sihirli mantarların düşünülenden çok daha eskiye dayandığını ve dinozorlarla birlikte evrimleşmiş olabileceğini keşfetti.

dinozorlar halüsinojenik maddeler tüketiyordu

Otlar, gezegenin oldukça dominant ve basit canlılarıdır ve onların en eski kara canlıları kadar eski olduğunu düşünmek pek de zor olmaz. Ancak yakın bir zamana kadar kökenlerine dair kanıtlar oldukça seyrekti.  C4 fotosentezi bitkilere büyük bir evrimsel avantaj sağladıktan sonra, elimizdeki fosil kayıtları bugün bildiğimiz büyük otlakların nispeten son zamanlarda ortaya çıktığını söylemektedir.

Ancak 2005 yılında dinozor dışkılarından kendine özgü ot kalıntıları bulundu. Bu keşif, 12 milimetrelik bir kehribar parçasının içine sıkışmış çiçekçik bulunmasıyla daha da genişledi. Bulunan çiçekçik 97 ila 110 milyon yıl öncesine tarihleniyordu.

Bu bitkinin keşfi botanikçileri heyecanlandırdığı gibi, aynı zamanda herkesin ilgisini çeken bir başka şey daha barındırıyordu: “Palaeoclaviceps parasiticus”, ergot türünden soyu tükenmiş bir tür sihirli mantar.  Ergot olarak bilinen mantar türleri, yapısı ve etkisiyle liserjik asitle(LSD) oldukça ilişkili ergotamin molekülü üretir. Bu türün en ünlü üyesi olan Claviceps purpurea, halüsinasyonlar görülmesini sağlar.

Bu keşif en azından ergot türü mantarların dinozorların dönemi kadar eskiye gittiğini gösteriyor.  Yayını yeni yapılan bu araştırma, dinozorların ergot türü mantarları kesin olarak yediğini ve halüsinasyon etkilerinden nasiplendiğini kanıtlamıyor.

kafa

Yaptığı çalışmalarla Jurassic Park’a ilham veren, Oregon State Üniversitesi Fahri Profesörü George Poinar: “Ergot türü mantarlar, insanların ve hayvanlar olduğu sürece var olmuşlar gibi gözüküyor. Şimdi biliyoruz ki, bu mantarlar kesin olarak bitkilerin ilk evrimine kadar tarihleniyor. Bu, şu anda insanların mısır, pirinç, buğday gibi temek gıdalarını oluşturan otların gelişimini görebilmemiz açısından oldukça önemli bir keşif. Fakat aynı zamanda otlar var olduğu sürece hem zehirli hem de halüsinojen mantarların da olduğunu gösteriyor.  Tabi ki herkes dinozorların bu mantarları kasıtlı olarak yiyip yemediğini ve kendilerinden geçtiklerini bilmek istiyor. Benim görüşüme göre Sauropod türü dinozorların bu mantarları yediğine dair şüphem yok. Fakat yine de bu mantarların dinozorlar üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu bilemeyiz.”

www.iflscience.com

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply