Yunanistan’da Mikenlere Ait Oldukça Büyük Oyma Mezar Bulundu

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın yaklaşık 100 km kuzeybatısındaki Orchomenos şehrinde, şu ana kadar bulunmuş en büyük oyma mezarlardan biri ortaya çıkarıldı.

Araştırmacıların ilk incelemelerinden alınan sonuçlara göre, seramik ve diğer özel buluntular üzerinden yapılan göreceli tarihlendirmeler üzerinden mezarın MÖ 14. yüzyılın ortalarına, yani Miken dönemine tarihlendiği düşünülüyor. Yunanistan’ın arkeoloji geçmişinde 150 yıldır ortaya çıkarılan yaklaşık 4.000 oda mezar arasında Orchomenos mezarı en büyük 9. mezar durumunda.

Kültür Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 3.350 yıl önce yapıldığı düşünülen mezarda, 40 ila 50 yaşlarında bir erkeğe ait olduğu düşünülen bireye ait kalıntılar olduğu düşünülüyor.İkincil bir kullanım görmemiş.

42 metrekare olduğu belirlenen mezarın yalnızca bir defa kullanılmış olduğu anlaşıldı. Mezarın içeriğini, yapılma amacını ve diğer mezara ait bilgileri anlamaya çalışan arkeologlar için bu durum bulunmaz bir fırsat. Miken veya daha sonrasındaki Antik kültürde çoğu mezarın ikincil bir kullanıma tabi olduğu biliniyor.

O dönemde aynı soydan ya da değil, birbirinden farklı dönemlerde ölmüş insanlar aynı mezarlar içerisinde gömülebiliyor ve genellikle yeni mezarın yerleştirilmesi sırasında eski mezara ait her şey bir kenara dağınık halde istiflenerek mezarın orijinal hali bozuluyor.

Bir asilzadeye ait olduğu düşünülen mezar, ince astarlı kaliteli çanak çömlekler, tunç at gemleri, mücevherler, yay ve ok gibi mezar hediyelerini barındırıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, mezardaki mücevherler, genelde Miken kadın mezarlarında bulunanlarla benzerlik gösteriyor.

Miken ve Minos Toplumlarının Genetik Kökenleri Antik DNA ile Ortaya Çıkarıldı

Miken Krallarının Tahtı Bulunmuş Olabilir

Midilli Adası’nda 3,000 Yıllık Miken Mezarı Bulundu


Greek Reporter. 12 Eylül 2017. 

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login