Yunanistan’ın Salamis Adasında Miken Mezarı Keşfedildi

Yunanistan’ın Salamis adasında yapılan kanalizasyon çalışmaları sırasında Geç Miken dönemine (MÖ 13. yüzyıl – MÖ 12. yüzyıl) tarihlenen bir mezar yapısı ile mezar hediyeleri bulundu.

Salamis adasında bulunan Miken mezarı F: Yunanistan Kültür Bakanlığı

Batı Attika arkeologlarından Ada Kattoula, 2009 yılından beri bölgede bulunan üç mezar bulunduğunu ve bunların hepsinin kanalizasyon çalışmaları sırasında keşfedildiğini belirtti. Mezar yapısında bulunanlar, 41 adet oldukça iyi korunmuş çömlek ve dönemini en iyi şekilde yansıtan bezemelerden oluşuyor. Ayrıca 10 farklı pişmiş toprak kaba ait parçalar da buluntular arasında.

Kazı koşullarının oldukça zor olduğunu belirten arkeologlar kaya içine oyulmuş olan bu mezar yapılarının hızlı bir şekilde suyla dolduğunu ve kazı yapmayı neredeyse imkansız hale getirdiğini belirtiyor. Arkeologlar sabırla yürüttükleri çalışmaların ardından araştırmayı tamamlamış durumdalar.

Salamis adasında bulunan Miken mezarlığındaki mezar hediyelerinden bir örnek. F:Yunanistan Kültür Bakanlığı

Araştırmacılar bulunan mezarın pek çok kez kazılan ve bölgedeki varlığı bilinen Miken dönemi mezarlığının bir parçası olduğunu düşünüyor. 1964, 1992 ve 2009 yıllarında bölgede yapılan çalışmalarda bu mezarlık alanına dahil pek çok mezar araştırılmıştı. Araştırmacılar yuvarlak bir görüntü çizen mezarın bir konstrüksiyon örneği olmadığını, yapının bölgedeki kayalar içine açılarak hazırlandığını belirtmekteler.

Mezarda yapılan incelemelerde en az 5 kişiye ait olabilecek iskelet parçaları bulundu. Ekip, dönem düşünüldüğünde bunun tipik bir uygulama olduğunu belirtiyor.

Mezar hediyelerinden birinin in situ haldeki fotoğrafı F: Yunanistan Kültür Bakanlığı

Bu mezarlar, arkeoloji literatüründe “Tholos” mezar olarak anılıyor ve mezar odasına bir geçit olan “dromos” ile ulaşılıyor. Araştırmacılar Miken dönemi ve Antik Yunan’da da uygulamalarını gördüğümüz şekilde yapılan mezarın içine birinin gömülmesi ardından bir sonraki aile ferdi ya da yakını öldüğünde yine aynı mezara gömüldüğünü söylüyor.

Mezardaki kemikler ve malzemeler incelenmek için alınacak, ancak mezar gömülü bir halde bırakılacak. Söz konusu mezar, Salamis Miken mezarlığının eksiksiz bir görüntüsünü oluşturmak için çok önemli bir katkı sağlayacak.

3500 Yıllık Savaşçı Mezarındaki İlginç Ölü Hediyeleri İncelendi

Miken Krallarının Tahtı Bulunmuş Olabilir

Sparta’nın Kayıp Miken Sarayı Bulunmuş Olabilir


ANA-MPA. 28 Nisan 2017.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra eğitimine İstanbul Üniversitesi'nde Tarihöncesi bölümünde yüksek lisans programında devam ediyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login